Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa przydomowego schronu. Są nowe regulacje i wskazówki praktyczne

Obecnie przydomowe schrony - podobnie jak przed laty - przykryte są warstwą ziemi.
Obecnie przydomowe schrony - podobnie jak przed laty - przykryte są warstwą ziemi. pixabay.com
Nowelizacja prawa budowlanego ułatwi budowę schronu na własnej działce jeszcze w tym roku. Przydomowy schron to inwestycja, która zyskuje na popularności, a jej koszt i proces realizacji stają się coraz bardziej przystępne.

Spis treści

Zmiany w prawie budowlanym

Budowa schronu na własnej działce stanie się łatwiejsza jeszcze w tym roku w związku z nowelizacją prawa budowlanego. Póki co taka inwestycja jest dość skomplikowana z uwagi na brak odpowiednich regulacji w kwestii budowli ochronnych.

W praktyce jednak wielu osobom udaje się zbudować schron jako ziemiankę lub podobną budowlę dozwoloną przez przepisy. Wkrótce sytuacja się zmieni i rzeczy będzie można nazywać po imieniu. Projekt noweli Prawa budowlanego trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Od chwili wejścia w życie nowelizacji przepisów w przypadku budowy przydomowego schronu o powierzchni zabudowy nie większej niż 35 m2 nie będzie wymagane pozwolenie na budowę.

Konstrukcja i koszty budowy schronu

- Przy wyborze pomieszczenia na schron powinniśmy zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Ta żelbetowa jest w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa – powiedział nam Witold Rewers, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

Jak zapewnił nas Wojciech Lebiedziński z białostockiej firmy Shelters będącej autoryzowanym sprzedawcą amerykańskiej produkcji schronów Atlas Survival, zainteresowanie schronami w Wielkopolsce jest obecnie bardzo duże.

Zainteresowanie budową schronów rośnie lawinowo. Na początku wojny mieliśmy dwa telefony w ciągu dnia w tej sprawie, obecnie dwa na godzinę – precyzuje.

Zakup przydomowego schronu wraz z montażem wiąże się ze sporym wydatkiem, od około 200 tysięcy złotych wzwyż. Wszystko zależy od jego wielkości.

Wyposażenie schronu przydomowego

Schron oczywiście powinniśmy doposażyć w żywność o długim terminie ważności i zapasy wody. Opublikowany w 2022 r. poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pt. „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” podaje następujące wskazówki:

- Musisz przygotować się na to, że dostęp do wody podczas kryzysu i wojny może być utrudniony. Zabezpiecz 14 litrów wody na każdego mieszkańca domu – pozwoli wam to na przetrwanie tygodnia bez bieżącego źródła. Awaryjne zapasy żywności należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Unikaj gromadzenia produktów wymagających chłodzenia i obróbki cieplnej przy przygotowaniu. Przygotuj produkty z długą datą ważności, które można zjeść na zimno – batony, konserwy, dania gotowe (bigos, klopsy, fasolka), suche pieczywo.

Schrony publiczne w Polsce

Jeśli kogoś nie stać na prywatny schron, bądź nie ma odpowiednich warunków, w razie zagrożenia może skorzystać ze schronów publicznych. Nie dalej jak w ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację z adresami schronów.

- Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony – tłumaczy Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto