Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur odbędzie się we wrześniu. Hasłem tegorocznego wydarzenia „Tożsamość”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Hasło tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur to "Tożsamość". Wydarzenie odbędzie się między 8 a 17 września w kilkunastu lokalizacjach w Łodzi.

Organizatorzy Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaplanowali ponad 40 wydarzeń - koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, piknik, projekcje filmowe. Imprezę przygotowuje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a o jej program dbają kuratorzy poszczególnych segmentów festiwalu.

Muzycznym „szyldem” festiwalu jest cykl „Koncerty 4 Kultur”. W ramach wydarzenia zaplanoano pięć koncertów oraz spacery, spotkania i maraton serialowy. Cykl otworzy "Podróże Faustyny” - spektakl muzyczny w bazylice archikatedralnej. Spektakl ma być muzyczną podróżą ulicami Łodzi, w której losy św. Faustyny splatają się z życiem i twórczością wielkich łódzkich kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Dawida Bejgelmana i Aleksandra Tansmana. Premierowy koncert dedykowany pamięci Mirona Zajferta przygotowuje trio Bastarda (Paweł Szamburski - klarnet, Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy i Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela) oraz wokaliści: Łukasz Lach, Katarzyna Piszek i Dorota Miśkiewicz.

od 16 lat

W ramach cyklu będzie można posłuchać także jazzowego tria Shofar (Raphael Rogiński - gitara, Mikołaj Trzaska - saksofony, Macio Moretti - perkusja), które zagra w Domu Przedpogrzebowym przy Cmentarzu Żydowskim. Z kolei w dawnej cerkwi pw. św. Aleksego (obecnie kościół św. Jerzego) wystąpi polsko-ukraiński duet elektroniczny Kadabra Dyskety Kusaje oraz zespół śpiewaczy Hanok. W kościele ewangelicko-augsburski św. Mateusza natomiast odbędzie się koncert chóralno-organowy „Muzyka Nowej Synagogi” w wykonaniu Jakuba Stefka (organy) i chóru VRC.

Na finał cyklu w klubie Wytwórnia zagra Moka Efti Orchestra - niemiecki big band znany fanom serialu „Babylon Berlin”. Grupie towarzyszyć będzie litewska aktorka i wokalistka Severija, grająca w serialu jedną z ról.

- Festiwal Łódź Czterech Kultur to czas i miejsce na świętowanie różnorodności, poszukiwanie inspiracji i nawiązywanie relacji poprzez sztukę. Moka Efti Orchestra, zainspirowana skomplikowaną historią Berlina, przypomni jak ważne jest pielęgnowanie kultury nawet w najtrudniejszych czasach - mówi Marcin Tercjak, członek zespołu programowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

To nie koniec wydarzeń muzycznych. Na Scenie Monopolis zabrzmią „Pieśni Wolności i Pokoju 2023” - projekt muzyczny z udziałem Symchy Kellera, Dariusza „Maleo” Malejonka i Maleo Reggae Rockers, Jerzego „Słomy” Słomińskiego oraz Jarka „JAreXa”. A w Fabryce Sztuki polsko-ukraińsko-białorusko-litewski kolektyw Synergy Cult oraz Łódzkie Sztuki - grupa rezydentów z Art_Inkubatora przygotowuje didżejski Multicult A/V Alternative Friday.

Głównym działaniem z zakresu sztuk wizualnych będzie akcja artystyczna „Światy równoległe” pod kuratelą Artura Chrzanowskiego. Złoży się na nią kilka realizacji wykonanych przez zaproszone osoby działające w obszarze street-artu. Na terenie Parku Ocalałych wykorzystane zostaną rozmaite techniki pracy - plakaty, wlepki, murale, graffiti, szablony, malowidła naścienne i inne. Przewidziano poza tym wystawę plakatów w Art Galery w Monopolis.

W programie teatralnym festiwalu znalazła się polska premiera monodramu „Sekretarka” w reżyserii Ruthie Osterman z Izraela, która odbędzie się w Centrum Dialogu im. M. Edelmana. To opowieść o Brunhilde Pomsel, sekretarce Josepha Goebbelsa (ministra propagandy III Rzeszy), w której postać wcieliła się izraelska aktorka Hava Ortman.

Drugą premierą festiwalową będzie spektakl „Carmen” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. Przedstawienie, sięgając do XIX-wiecznej noweli Prospera Mériméego i jej operowej adaptacji autorstwa Georgesa Bizeta, przygotowują Anna Obszańska i Błażej Biegasiewicz.

Kolejną propozycją teatralną jest spektakl tańca współczesnego „Blisko” w reżyserii Tomasza Ciesielskiego (Teatr Nowszy). Na Scenie Monopolis performerzy poprzez ruch będą szukać różnych sposobów na budowanie bliskości.

W tym roku, specjalnie dla młodych widzów, powołany został Mały Festiwal Łódź Czterech Kultur. W programie, obok familijnego pikniku, znajdą się spektakle, m.in. „Czar(cie) gry” (premiera Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi), „Zgubowisko” (widowisko nowego cyrku w Manufakturze w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze), „Bajki na taśmach” (białoruskie opowieści z rzutnika z oprawą muzyczną), „Tam gdzieś nad czarną wodą… Legendy i baśnie ukraińskie” (storytelling). Nie zabraknie także warsztatów z różnych dziedzin sztuk dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Centrum Dialogu.

Festiwal zaprosi również na „Kino 4 Kultur”. Będą to produkcje izraelskie, niemieckie, polskie oraz ukraińskie, a także etiudy studentów łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.

- Program ulegnie jeszcze zmianie - w związku z otrzymaną dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie on rozbudowany o dodatkowe wydarzenia artystyczne i edukacyjne - dodają organizatorzy. Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.

Na wiele festiwalowych wydarzeń wstęp jest wolny. Na pozostałe bilety można kupi on-line przez portal bilety24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto