18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smakowite potrawy z Wielkopolski [PRZEPISY, ZDJĘCIA]

SZKI
Faworki
Nieodłączny element podkoziołka. Nazwa faworki pochodzi od poznańskiej piekarni Fawor o ponad stuletniej tradycji. Jej cukiernicy po raz pierwszy usmażyli faworki, które - jak podaje "legenda" - powstały przez przypadek. Początkujący cukiernik smażąc pączki przypadkowo wrzucił do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki. Po reprymendzie od starszego cukiernika, wyjął kawałek, który ukształtował się w warkocz. Posypał go cukrem i spróbował swojego wypieku, a następnie podbiegł do swojego opiekuna, który również zasmakował w nowym wypieku swojego podopiecznego. 

Składniki:
25 dag mąki 
3 dag cukru pudru 
3 dag masła, 2 jajka 
łyżka octu 
4 łyżki śmietany 
sól, tłuszcz do smażenia 
cukier puder zmieszany z cukrem waniliowym do posypania 

Sposób przygotowania:
Zagnieść wszystkie składniki i starannie wyrobić ciasto. Po wyrobieniu wstawić na godzinę do lodówki. W tym czasie rozgrzać tłuszcz do smażenia. Po wyjęciu z lodówki ciasto wybić przynajmniej 100 razy wałkiem i dopiero wówczas cienko rozwałkować, pokroić na wąskie paski. Nie podsypywać za dużo mąki. Paski nacinamy pośrodku i przez dziurkę przewlekamy jeden z końców, tworząc charakterystyczny kształt faworka. Tak przygotowane ciastka wrzucamy na gorący tłuszcz, a po usmażeniu odsączamy na papierowym ręczniku lub sicie i posypujemy cukrem pudrem.
Faworki Nieodłączny element podkoziołka. Nazwa faworki pochodzi od poznańskiej piekarni Fawor o ponad stuletniej tradycji. Jej cukiernicy po raz pierwszy usmażyli faworki, które - jak podaje "legenda" - powstały przez przypadek. Początkujący cukiernik smażąc pączki przypadkowo wrzucił do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki. Po reprymendzie od starszego cukiernika, wyjął kawałek, który ukształtował się w warkocz. Posypał go cukrem i spróbował swojego wypieku, a następnie podbiegł do swojego opiekuna, który również zasmakował w nowym wypieku swojego podopiecznego. Składniki: 25 dag mąki 3 dag cukru pudru 3 dag masła, 2 jajka łyżka octu 4 łyżki śmietany sól, tłuszcz do smażenia cukier puder zmieszany z cukrem waniliowym do posypania Sposób przygotowania: Zagnieść wszystkie składniki i starannie wyrobić ciasto. Po wyrobieniu wstawić na godzinę do lodówki. W tym czasie rozgrzać tłuszcz do smażenia. Po wyjęciu z lodówki ciasto wybić przynajmniej 100 razy wałkiem i dopiero wówczas cienko rozwałkować, pokroić na wąskie paski. Nie podsypywać za dużo mąki. Paski nacinamy pośrodku i przez dziurkę przewlekamy jeden z końców, tworząc charakterystyczny kształt faworka. Tak przygotowane ciastka wrzucamy na gorący tłuszcz, a po usmażeniu odsączamy na papierowym ręczniku lub sicie i posypujemy cukrem pudrem. Wikipedia
Wielkopolska kuchnia to nie tylko pyry i ma naprawdę sporo do zaoferowania. Oto kilka smakowitych potraw z naszego regionu razem z przepisami. Smacznego!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto