Wybierz region

Wybierz miasto

  Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943–1999).

  Muzeum Narodowe w Poznaniu
  Poznań, ul. Al. Karola Marcinkowskiego/9

  12:00 - 13:00 Niedziela, 5 marca

  • Brak informacji o cenie

  Zapraszamy na spotkanie z autorką publikacji poświeconej malarstwu Piotrowicza, dr Marią Gołąb (kuratorką Galerii Sztuki Polskiej od k. XVIII w. do 1945 r. Muzeum Narodowego w Poznaniu).
  W "Przedmowie" do książki prof. Suchocki napisał, że umożliwa ona "Podążanie tropem twórczej drogi Jerzego Piotrowicza". Książka jest katalogiem 664 obrazów olejnych autorstwa artysty pochodzących ze zbiorów prywatnych i muzealnych, w tym Muzeum Narodowego w Poznaniu.
  "Tak szeroka recepcja artysty działającego poza autorytetem instytucji to świadectwo atrakcyjności jego malarstwa, może również mody oraz prawdziwego boomu po jego zbyt wczesnej śmierci – wszystko to stawia Piotrowicza w wyjątkowym miejscu, jeśli chodzi o dzieje odbioru współczesnej sztuki nie tylko w Poznaniu. Choć nie działo się to wbrew lokalnej krytyce artystycznej, od początku sekundującej malarzowi, to nie ona miała tu głos rozstrzygający. Najważniejsza była sztuka: z manifestowanym prawem do tajemnicy wczesnych obrazów, z mocnym wspólnotowym akcesem nowej tematyki czasów stanu wojennego, z afirmowaną „artystycznością” malowanych od połowy lat 80. dzieł, gdy w dialogu z największymi, Velazquezem i Picassem, powołał Piotrowicz do istnienia własny obrazowy świat." (fragment rozdziału "Szkic do biografii artystycznej" autorstwa M. Gołąb w: "Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943–1999)". )
  Wstęp w cenie biletu na wystawę.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Wielkopolskie FOTOmobilnie

  Wielkopolskie FOTOmobilnie

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.