Wybierz region

Wybierz miasto

  Prezydent wart Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942)

  Maria Niestrawska

  Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza Oddział Biblioteki Raczyńskich
  Poznań, ul. Stary Rynek/84, +48 61 852 89 71

  09:00 Od 21.12.2018 do 25.01.2019

  • od 2zł

  Kolejna, w roku jubileuszu 40-lecia działalności Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, wystawa czasowa prezentuje sylwetkę prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta, ponieważ, jak powiedział architekt miejski Poznania Władysław Czarnecki: "cokolwiek działo się w mieście – tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa".

  Wystawa prezentowana jest w kamienicy, która od lat dwudziestych minionego wieku należała do Cyryla Ratajskiego i która jest też świadectwem ofiarności włodarza Poznania na rzecz miasta: prezydent ufundował w 1927 r. statuetkę przedstawiającą Jana Baptystę Quadro - wcześniejszego właściciela kamieniczki, która umieszczona została w narożniku budynku. Zniszczoną w 1943 r. przez Niemców statuetkę zastąpiła jej kopia wykonana w 1998 r.

  Cyryl Ratajski marzył o przekształceniu Poznania z byłego miasta garnizonowego w ośrodek europejskiego formatu, w drugą stolicę. W tym celu wspierał wiele instytucji kultury, jak nowo powstały Uniwersytet Poznański czy Biblioteka Raczyńskich, inicjował ich powstanie, a także dążył do upiększenia terenów miejskich.

  Celem wystawy jest ukazanie roli jaką w rozwoju Poznania odegrał Cyryl Ratajski, przypomnienie wydarzeń takich jak Powszechna Wystawa Krajowa czy Międzynarodowa Wystawa Komunikacji i Turystyki, ukazanie prezydenta jako mecenasa kultury oraz zwrócenie uwagi na działalność Ratajskiego w pierwszych dniach września 1939 r., która zapewniła w Poznaniu ład i porządek przed wkroczeniem wojsk niemieckich.

  Wystawa ma charakter przekrojowy i kładzie nacisk na wybrane fragmenty biografii prezydenta, takie jak: rozwój Poznania w latach jego prezydentury (1922-1934), kiedy to Poznań stał się miastem o najbardziej rozwiniętej infrastrukturze komunalnej w Polsce, rolę Ratajskiego jako jednego z współtwórców Targów Poznańskich i inicjatora odbywających się w Poznaniu wystaw, organizację Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. prezentującej osiągnięcia dziesięciolecia niepodległości, a także działalność Cyryla Ratajskiego w pierwszych dniach wojny oraz jako pierwszego Delegata Rządu na Kraj.

  Na wystawie zaprezentowane zostały pamiątki rodzinne, dokumenty, przemówienia Cyryla Ratajskiego, plakaty i pamiątki towarzyszące Powszechnej Wystawie Krajowej, relacje prasowe oraz filmy dokumentalne. Zobaczyć będzie można m.in.: świadectwo Cyryla Ratajskiego z Gimnazjum im. Marii Magdaleny, jego zielnik z czasów szkolnych, wizytówkę gen. Władysława Sikorskiego, korespondencję z Ignacym Janem Paderewskim, ostatni list Cyryla do żony Stanisławy, czy kubek prezydenta z czasów pobytu w obozie przesiedleńczym na Głównej w Poznaniu.

  Wydarzenie objęte patronatem: TVP 3 Poznań, Radia Poznań, Głosu Wielkopolskiego, IKS-a.

  Cena biletu Opis
  2złBilet ulgowy
  4złBilet normalny

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quizowy egzamin dojrzałości. Jakim typem dorosłego jesteś?