Wybierz region

Wybierz miasto

  Prezydent wart Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942)

  Tomasz Proć

  Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza Oddział Biblioteki Raczyńskich
  Poznań, ul. Stary Rynek/84, +48 61 852 89 71

  09:00 - 16:00 Sobota, 27 kwietnia

  • Wstęp wolny

  Wystawa prezentuje sylwetkę prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta, ponieważ "cokolwiek działo się w mieście – tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa".

  Wystawa prezentowana jest w kamienicy, która od lat dwudziestych minionego wieku należała do Cyryla Ratajskiego i która jest też świadectwem ofiarności włodarza Poznania na rzecz miasta, które chciał przekształcić z byłego miasta garnizonowego w miasto europejskiego formatu, w drugą stolicę.

  Wystawa ma charakter przekrojowy i kładzie nacisk na wybrane fragmenty biografii prezydenta: rozwój Poznania w latach jego prezydentury (1922-1934), rolę Ratajskiego jako jednego z współtwórców Targów Poznańskich i inicjatora odbywających się w Poznaniu wystaw, organizację Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. prezentującej osiągnięcia 10-lecia niepodległości, a także działalność Cyryla Ratajskiego we wrześniu 1939 r. oraz jako pierwszego Delegata Rządu na Kraj.

  Zobaczy można: pamiątki rodzinne, dokumenty, przemówienia Cyryla Ratajskiego, plakaty i pamiątki towarzyszące Powszechnej Wystawie Krajowej, relacje prasowe oraz filmy dokumentalne.

  Wystawa trwa do 30 września.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Polskie reality show. Czy pamiętasz ich bohaterów? A może próbujesz zapomnieć? QUIZ