Wybierz region

Wybierz miasto

  Wieczór autorski z Rashą Habbal

  Rasha Habbal

  PAN GAR
  Poznań, ul. Juliusza Słowackiego/19/21

  19:00 - 22:00 Niedziela, 24 marca

  • od 10zł

  Zapraszamy na wieczorek kulturalno-literacki z poetką syryjską Rashą Habbal i koncert muzyki arabskiej!

  „nikt nie wie
  o czym myśli zazdrosna kobieta

  kobiety myślą o rzeczach delikatnych
  jak
  trucizna dodana ukradkiem
  do kompotu
  końcówka zerwanego kabla
  w wannie

  wąż w łóżku”

  Rasha, kobieta o fascynującej osobowości i niewyczerpanej energii, zabierze nas w swój intymny świat – świat, który rozpadł się na kawałki. Jego sklejanie przypomina jednak bardziej radosny akt twórczy, odkrycie nowych horyzontów, niż żmudny obowiązek rekonstrukcji tego, co minęło. Chętni mogą dokonać na żywo interpretacji wybranych tekstów autorki – w formie recytacji albo szkicu.

  Wieczorek rozpocznie się krótkim akompaniamentem muzycznym i czytaniem tekstów. Następnie będzie czas na pytania. Kto wie, dokąd zabiorą nas opowieści?

  „Pojechaliśmy potem do Bodrum, miasta niedaleko greckiego terytorium. Umówiłam się tam z Ahmadem, przemytnikiem, który zgodził się umożliwić nam przeprawę pontonem w cenie tysiąca dolarów za głowę.
  Ahmad jest Syryjczykiem. Potem dowiedziałam się, że był agronomem. Przypadkiem został przemytnikiem ludzi na tutejszej morskiej granicy. Kiedy siedzieliśmy nad brzegiem i piliśmy kawę, powiedział mi:
  – Jesteś pierwszą pisarką, którą poznałem. Kiedyś chciałem uciec jak wy wszyscy, ale nie miałem ani centa. Nie stać mnie było na podróż na drugą stronę życia.
  Ahmad był kolejną niespodzianką w moim odwróconym do góry nogami życiu. Zawsze myślałam, że przemytnicy w niczym nie są do nas podobni. Ale Ahmad zna smak porażki – dlatego nigdy mi jej nie zaserwuje.
  Tak oto zły człowiek został moim kołem ratunkowym. W przeciągu kilku dni zostałam przyjaciółką przemytnika i niespodziewanie zaczęłam pomagać mu w planowaniu morskich przepraw. Co raz trzeba je było odwoływać, a to pogoda się załamała, a to pojawiały się w okolicy łodzie tureckiej straży granicznej. Mąż pytał codziennie przez dwadzieścia dziewięć dni, kiedy przeprawimy się przez morze. Nie wiedział, że skusiło mnie odkrywanie światów, do których będzie mi dane zbliżyć się tylko raz w życiu. Ludzie, których już nigdy nie spotkam, i postaci uwodzące, by wejść do ich ciemnych półświatków. Zaczęłam więc kłamać i opóźniać przeprawę dzień za dniem w nadziei, że policzą nas za jedną głowę, a nie za półtorej, jak to na samym już początku zaproponował przemytnik.”


  Rasha Habbal – ur. 1982 w mieście Hama w Syrii, poetka syryjska. Zadebiutowała w 2014 r. arabskim tomikiem Szczypta ciebie, mnóstwo soli. Pierwsza laureatka nagrody fundacji Allianz Kulturstiftung i Stiftung Brandenburger Tor dla pisarzy na obczyźnie „Torschreiber am Pariser Platz”. Opisuje samą siebie jako „kobietę, która rozwiesza swoją tożsamość, swój głos, swój spokój ducha, swoje ciało, swój krzyk na sznurkach świata, jakby rozwieszała swoje pranie na sznurkach na balkonie.” Aktualnie mieszka w Niemczech, w Trewirze.

  Akompaniament muzyczny zapewni duet składający się z lutnisty Nabila Arbin i grającego na instrumentach perkusyjnych Aliego Hassana z kolektywu We Belong To Music (https://acudmachtneu.de/events/1251/we-belong-to-music/). Nabil i Ali łączą brzmienia klasyczne i współczesne, tworząc przy tym muzykę tak różnorodną, jak ich własne doświadczenia życiowe.

  Tłumaczenie spotkania z języka arabskiego: Filip Kaźmierczak.

  „chodź... podejdź
  nie będę ci mówić o śmierci
  lub jej wilgotnych ewentualnościach
  nie pozwolę wypędzonym
  zbliżyć się do naszej pościeli
  zamknę drzwi za tymi którzy oczekują
  swojej śmierci w oknie
  podejdź...
  niech wszystko śpi spokojnie
  niedługo zaświta
  a ja jestem wykończona miłością i zmęczeniem
  czekam aż rozbierzesz mnie z dystansu”

  Wstęp - 10zł przedsprzedaż i 15 w dniu wydarzenia.
  Wejściówki dostępne w barze Pana Gara
  Liczba miejsc ograniczona

  Zapraszamy!

  Cena biletu Opis
  10złPrzedsprezdaż
  15złW dniu wydarzenia

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Te postacie kochają wszystkie dzieciaki! Ile z nich znasz?