Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu: W nowoczesnym laboratorium zdiagnozujesz COVID-19 i boreliozę za darmo dzięki refundacji NFZ

SR
W badaniach wykrywających wirusa SARS-CoV-2 ICHB PAN wykorzystuje opracowane przez swoich pracowników testy MediPAN. Od sierpnia wzbogacił swoją ofertę o diagnostykę boreliozy przy użyciu testów serologicznych polecanych przez WHO oraz testów PCR zalecanych do wykonania w przypadku podejrzenia wystąpienia boreliozy. W laboratorium można też przebadać kleszcza pod kątem nosicielstwa bakterii z rodzaju Borrelia oraz innych patogenów odkleszczowych.
W badaniach wykrywających wirusa SARS-CoV-2 ICHB PAN wykorzystuje opracowane przez swoich pracowników testy MediPAN. Od sierpnia wzbogacił swoją ofertę o diagnostykę boreliozy przy użyciu testów serologicznych polecanych przez WHO oraz testów PCR zalecanych do wykonania w przypadku podejrzenia wystąpienia boreliozy. W laboratorium można też przebadać kleszcza pod kątem nosicielstwa bakterii z rodzaju Borrelia oraz innych patogenów odkleszczowych. Grzegorz Dembiński
W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu będzie można wykonywać w całości refundowane testy w kierunku SARS-CoV-2 i boreliozy. Jednostka w październiku 2021 r. zawarła kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdy ze skierowaniem lekarskim będzie mógł skorzystać, po wcześniejszym umówieniu się, z badań w nowoczesnym laboratorium - PANgen. Pracują w nim członkowie Wirusowej Grupy Wsparcia (WGW), którzy od początku włączyli się do walki z wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy są również autorami pierwszego polskiego testu wykrywającego tego wirusa.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu jako pierwsza jednostka naukowa w Polsce stworzyła laboratorium, które zajęło się diagnostyką COVID-19. Dzięki temu wsparło Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. Wkrótce po rozpoczęciu działalności, z 60-osobowej grupy wyłonił się 18-osobowy zespół, który rozpoczął pracę nad pierwszym polskim testem wykrywającym SARS-CoV-2. Jak podkreślają pracownicy instytutu, prototyp testu oparty wyłącznie na polskich odczynnikach powstał po dwóch tygodniach intensywnych prac.

- Gdy problem związany z diagnostyką nasilał się w Wielkopolsce, narodził się pomysł utworzenia ogólnodostępnego laboratorium genetyki molekularnej – PANgen, które będzie służyło szeroko rozumianej diagnostyce genetycznej. Chcieliśmy, jak najlepiej wykorzystać technologię, aparaturę oraz doświadczenie osób wywodzących się z Wirusowej Grupy Wsparcia

- mówi zespół PANgen.

Zobacz też: Handlowi giganci przejdą na "zielony" transport?

od 16 lat

W badaniach wykrywających wirusa SARS-CoV-2 ICHB PAN wykorzystuje opracowane przez swoich pracowników testy MediPAN. Od sierpnia wzbogacił ofertę o diagnostykę boreliozy przy użyciu testów serologicznych polecanych przez WHO oraz testów PCR zalecanych do wykonania w przypadku podejrzenia wystąpienia boreliozy. W laboratorium można też przebadać kleszcza pod kątem nosicielstwa bakterii z rodzaju Borrelia oraz innych patogenów odkleszczowych.

Czytaj też:

Podstawowe informacje o dokonaniach naukowców oraz badaniach wykonywanych w laboratorium PANgen można znaleźć na stronie https://pangen.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto