Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłódki zakochanych zostaną usunięte z mostu Biskupa Jordana w Poznaniu? ZDM odpowiada

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Od kilkunastu lat zakochani wieszają kłódki na moście Biskupa Jordana w Poznaniu
Od kilkunastu lat zakochani wieszają kłódki na moście Biskupa Jordana w Poznaniu Adam Jastrzębowski
Zwyczaj zawieszania na balustradach mostów kłódek z imionami lub inicjałami zakochanych jest popularny na całym świecie. Zdarza się, że te dowody miłości są usuwane. Tak było w przypadku mostu Tumskiego we Wrocławiu. Ten sam los czeka też kaliskie kłódki, które zostaną zdjęte przed remontem Mostu Trybunalskiego. A jak sytuacja wygląda w Poznaniu? Kłódki zakochanych zostaną usunięte z mostu Biskupa Jordana w Poznaniu?

Mówi się, że zwyczaj zawieszania kłódek miłości pochodzi z Florencji, gdzie uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio.

Czytaj też: Tanie bilety do zoo, na basen i korty tenisowe dla poznaniaków. Wiemy, jak zdobyć zniżki!

Zwyczaj ten stał się popularny za sprawą powieści włoskiego pisarza Federico Moccia „Tylko ciebie chcę”, w której para zakochanych na znak swojej wiecznej miłości zawiesiła kłódkę na latarni, na wspomnianym moście Ponte Milvio, a kluczyk wyrzuciła do Tybru.

Wizja kłódek na mostach stała się symbolem wierności i trwałości miłości, rozprzestrzeniając się na inne miasta i kraje. Praktyka ta, choć romantyczna, stwarza problemy związane z bezpieczeństwem publicznym i ochroną dziedzictwa kulturowego. W wielu miejscach waga kłódek prowadziła do uszkodzenia konstrukcji mostów, a ich liczba bywa tak duża, że stanowi zagrożenie dla stabilności budowli. Ze względów bezpieczeństwa setki tysięcy kłódek zdjęto ze słynnego paryskiego mostu Pont des Arts.

W Polsce kłódki miłości też są usuwane. Tak było kilka lat temu we Wrocławiu. Przed remontem mostu Tumskiego zdjęto z jego barier kłódki ważące łącznie ponad 17 ton. Obecnie ich ponowne zawieszanie jest zabronione.

Kłódki miłości znikną wkrótce też z Mostu Trybunalskiego w Kaliszu. Przeprawę czeka gruntowny remont, który ma rozpocząć się w maju. Co stanie się z dowodami miłości? Na pewno nie zostaną wyrzucone, o ich losie ma zadecydować prezydent.

Kłódki zakochanych zostaną usunięte z mostu Biskupa Jordana w Poznaniu?

W Poznaniu od kilkunastu lat zakochani wieszają kłódki na moście Biskupa Jordana, łączącego Ostrów Tumski i Śródkę. O to, czy kłódki znikną z tej przeprawy zapytał w swojej interpelacji radny Andrzej Rataj.

– Aktualnie na tym obiekcie umieszczonych jest już wiele tysięcy takich kłódek. W przyszłości, gdy na moście Biskupa Jordana będzie coraz więcej kłódek, pojawić się jednak może kwestia przeciążenia obiektu tysiącami kłódek, które jednostkowo ważą niewiele, lecz przyczepione w wielkiej liczbie mogą już mieć znaczną wagę. Tak właśnie dzieje się w innych miejscach na świecie. Warto zatem odpowiednio wcześniej rozważyć jakie będą rozstrzygnięcia dotyczące tych symboli miłości na tym moście

– wskazał radny Rataj.

Czy kłódki na moście Biskupa Jordana są zagrożeniem dla przeprawy i czy zostaną one usunięte?

– Monitorujemy stan techniczny balustrad na moście Jordana. Nie występuje zagrożenie obciążenia konstrukcji mostu. Zarząd Dróg Miejskich nie rozważał możliwości usunięcia „kłódek zakochanych”

– mówi nam Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kłódki zakochanych zostaną usunięte z mostu Biskupa Jordana w Poznaniu? ZDM odpowiada - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto