MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków zwycięża w Poznaniu

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Pęknięta bryła prostopadłościanu z krytą kładką nad Cybiną - tak będzie wyglądać najważniejsze miejsce Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zaprojektowane przez architektów z Krakowa.

Decyzja o budowie w naszym mieście Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zapadła w 2008 roku. Centrum ma nie tylko ożywić turystycznie Śródkę, ale również pomóc gościom odwiedzającym Poznań w zapoznaniu się z miejscem, gdzie tysiąc lat temu rodziło się państwo polskie. 

Multimedialne centrum ma stanąć w miejscu Śluzy Tumskiej. Będzie integralną częścią, a równocześnie początkiem Traktu Królewsko-Cesarskiego.

W poniedziałek władze miasta przedstawiły wyniki konkursu na "Projekt urbanistyczno - architektoniczny i założenia ekspozycyjne Centrum".

- Na konkurs wpłynęło w sumie 25 projektów, wśród nich po jednym z Niemiec i Francji. Poziom był wysoki, a najlepszy okazał się, jak to często w takich konkursach bywa, projekt na pierwszy rzut oka najprostszy - powiedział Jerzy Szczepanik-Ostrowski, przewodniczący 14-osobowego sądu konkursowego.

Zwycięski projekt przygotowała pracownia architektoniczna Ad Artis Emerla Jagiełłowicz Wojda z Krakowa. Nagrodą jest 150 tys. zł oraz zlecenie na opracowanie projektu technicznego.

Według wizji krakowskich architektów główną częścią multimedialnego centrum ma być trzykondygnacyjny budynek. Bryła prostopadłościanu z charakterystycznym pęknięciem, według sądu konkursowego z jednej strony idealnie wpisuje się w otoczenie, nie przytłaczając go, a z drugiej stanowi świetny punkt promenady nadbrzeżnej.

Główny budynek centrum o wymiarach 30x30 metrów, który stanie na wschodnim brzegu Bogdanki, zostanie połączony kładką z mniejszym budynkiem, gdzie znajdzie się miejsce na restauracje, puby itd. Cały projekt przewiduje również rozwiązania komunikacyjne, z parkingiem dla autokarów oraz ścieżką pomiędzy parkingiem a Centrum.    

- W Poznaniu byliśmy kilka razy, aby przeprowadzić tu "wizję lokalną". Cieszymy się, że nasz pomysł na budynek zauważalny, ale nie przytłaczający otoczenia, tak bardzo spodobał się jurorom konkursu - powiedział Arkadiusz Emerla ze zwycięskiej pracowni.

- Co prawda był to jedynie konkurs na projekt urbanistyczno-architektoniczny, ale na 99 proc. tak właśnie będzie wyglądać otwarte w 2012 r. Centrum. Teraz zwycięska pracownia ma czas na dopracowanie szczegółów i przedstawienie konkretnych rozwiązań technicznych. Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć w 2010 roku. Jeśli chcemy zdążyć do wiosny 2012 r., musimy się śpieszyć - powiedział Lech Łangowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UM.

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca wykonana przez Pracownię Autorską i Biuro Prawne H.J Buszkiewicz z Poznania (nagroda 80 tys. zł) a trzecie praca przygotowana przez AiG Architekci, Architektura i Geotechnika z Konina (40 tys. zł). Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać od 1 września na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma kosztować 100 mln zł. Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w kasie miasta. Poznań nadal jednak stara się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na ten cel.  


od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto