MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Książkę do kontroli poproszę!

Redakcja
Takie hasło mogą usłyszeć poznaniacy w autobusach i tramwajach. ...
Takie hasło mogą usłyszeć poznaniacy w autobusach i tramwajach. ... Rad
Takie hasło mogą usłyszeć poznaniacy w autobusach i tramwajach. Do piątku trwają MKP, czyli Miejskie Podróże Książkowe.

Celem akcji jest zachęcenie poznaniaków do czytania w środkach komunikacji miejskiej. A o tym, że warto czytać przekonują między innymi Książkowi Kontrolerzy. Maja specjalne legitymacje, ale zamiast sprawdzania biletów rozdają ulotki z fragmentami książek, zakładki, a także książki.

- Mówimy też o obliczeniach, z których wynika, że jeśli przeciętny poznaniak czytałby książki w środkach komunikacji publicznej, to wciągu roku przeczytałby ich 10. Co jest niemałą liczbą – opowiada Jakub Skitek, jeden z Książkowych Kontrolerów. - Gdy wyjmujemy legitymacje Kontrolerów Książkowych ludzie na początku są zaskoczeni, trochę wystraszeni, próbują szukać swoich biletów i legitymacji. Ale w momencie, gdy zaczynamy mówić, że w akcji chodzi o to, żeby zachęcić ludzi do czytania książek, to widać, że oddychają swobodniej i przyjmują wszystko z aprobatą.

Okazuje się, że pasażerowie często usprawiedliwiają się kontrolerom (chociaż ci nie wymagają od nikogo nawet deklaracji, czy ktoś książki czyta), dlaczego nie czytają.
- Zwracają uwagę na to, że mają chorobę lokomocyjną i to im uniemożliwia czytanie w autobusie czy w tramwaju – wyjaśnia Kuba.

Książkowymi Kontrolerami są studenci, którzy w ten sposób spędzają swój wolny czas. W ciągu dnia w poznańskich autobusach i tramwajach można spotkać dziesięć osób przekonujących do czytania. I tak będzie do piątku.

Organizatorki akcji z księgarni Bookarest i portalu lubimyczytac.pl opowiadają, jak jedna z par kontrolerów wsiadła do tego samego tramwaju, co kontrolerzy biletowi. Ale ci od książek byli szybsi! Kontrolerzy z ZTM mieli podobno bardzo zdziwione miny, gdy ktoś przed nimi wyciągnął jakies legitymacje i ogłosił: „Kontrola!”

- Książek raczej nie czytamy, przede wszystkim gazetki – mówią Krystian i Kuba, których kontrolerzy spotkali w tramwaju linii „10”. – Czytanie jest dobrym pomysłem, przyjemniej szybciej czas zleci. Oczywiście, jeśli ktoś lubi czytać.

Jadąca razem z nimi Patrycja przyznaje, że czyta książki w tramwajach.
- Często trzeba robić to na stojąco – dodaje Patrycja. - Nie jest to za bardzo bezpieczne, ponieważ gdy tramwaj staje, to można się przewrócić.

Ale, w przypadku kontroli biletów nie da się udać, że jest się do tego stopnia zaczytanym, że kontrolerów się nie widzi.
- To niestety nie działa – dodaje Patrycja.



MPK = Miejskie Podróże Książkowe, organizowane przez Bookarest i lubimyczytac.pl przy współudziale MPK i miasta Poznań, potrwają do piątku włącznie. Z tej okazji na trasach jeżdżą także dwa oklejone informacjami o akcji tramwaje, a jeszcze w środę i piątek, można wybrać się w literacką podróż zabytkowym „ogórkiem”. Autobus będzie odjeżdżać o godz. 18.00 z Alei Marcinkowskiego (przy Muzeum Narodowym). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki. Aby je zdobyć, należy wysłać zgłoszenie pod adres [email protected].


Spotkania autorskie w „ogórku”

środa, 23 listopada
Czy na Wyspach Owczych są tramwaje?
Maciej Wasielewski - był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jest współautorem książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, nominowanej do nagrody im. Beaty Pawlak. Wymyślił "Dziennik Dobrych Wiadomości", okazjonalnie pisze reportaże.

piątek, 25 listopada
Autobus zwany znikaniem. Fotografia, geografia, reportaż.
Filip Springer - reporter i fotograf. Regularnie publikuje w dzienniku "Polska The Times", tygodniku "Polityka", miesięczniku "The Reader’s Digest". Członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatury w roku 2010. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Miedzianka. Historia znikania jest jego pierwszą książką reporterską. „Miedzianka. Historia znikania” jest jego pierwszą książką reporterską.

aby zobaczyć wszystkie zdjęcia przejdź do fotogalerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto