Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latawce: historia, ciekawostki, zdjęcia

WAK
Latawce to chiński wynalazek. Zostały skonstruowane w Chinach kilkaset lat przed naszą erą. Nie służyły jedynie zabawie, ale były też używane na polu bitwy. Gwiżdżące smoki, zbudowane z bambusa i papieru ryżowego, wymalowane w jaskrawe kolory były  podczas bitew wypuszczane w stronę przeciwnika, siejąc w ich szeregach postrach. W Państwie Środka latawców używano również do łączności sygnalizacyjnej. 

Z Chin latawce zawędrowały wraz z kupcami i marynarzami miedzy innymi do Korei, Japonii, Birmy i Indii, a stamtąd do krajów arabskich i Północnej Afryki. Do Europy trafiły jeszcze w starożytności. Szybko jednak o nich zapomniano. Ponownie latawce na Stary Kontynencie pojawiły się za sprawą Tatarów, którzy użyli ich w bitwie pod Legnicą w 1241 roku.  Z kolei Amerykę Północną i Australię latawce podpiły dopiero pod koniec XIX stulecia.
Latawce to chiński wynalazek. Zostały skonstruowane w Chinach kilkaset lat przed naszą erą. Nie służyły jedynie zabawie, ale były też używane na polu bitwy. Gwiżdżące smoki, zbudowane z bambusa i papieru ryżowego, wymalowane w jaskrawe kolory były podczas bitew wypuszczane w stronę przeciwnika, siejąc w ich szeregach postrach. W Państwie Środka latawców używano również do łączności sygnalizacyjnej. Z Chin latawce zawędrowały wraz z kupcami i marynarzami miedzy innymi do Korei, Japonii, Birmy i Indii, a stamtąd do krajów arabskich i Północnej Afryki. Do Europy trafiły jeszcze w starożytności. Szybko jednak o nich zapomniano. Ponownie latawce na Stary Kontynencie pojawiły się za sprawą Tatarów, którzy użyli ich w bitwie pod Legnicą w 1241 roku. Z kolei Amerykę Północną i Australię latawce podpiły dopiero pod koniec XIX stulecia. Andrzej Szozda
Latawce: historia, ciekawostki, zdjęcia! Oto wszystko, czego nie wiesz o latawcach, najstarszych, cięższych od powietrza przyrządach latających. Zobacz!

Ciekawostki i rekordy związane z latawcami:

Rekord świata w wysokości lotu latawca należy do USA i został ustanowiony w 1919 roku. Zestaw siedmiu latawców osiągnął wysokość 9740 metrów.

Wykonywano wiele prób wzlotu człowieka za pomocą latawca. Wiele z nich się udało. W trakcie I wojny światowej Niemcy używali wielkich latawców skrzynkowych do kierowania ogniem artylerii. Latawce w układach wielostopniowych znajdowały zastosowanie w podnoszeniu lin i sieci zaporowych obrony przeciwlotniczej.

W 1904 roku, Anglik Cody pokonał kanał La Manche w łodzi holowanej przez latawiec. Obecnie latawce są stosowane przez niektórych rybaków w Indonezji do połowu ryb.

Wiele eksperymentów naukowych z użyciem latawca wykonał Benjamin Franklin. Dzięki nim udowodnił między innymi, że chmury burzowe naładowane są elektrycznie.

Skomentuj:

Latawce: historia i ciekawostki [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto