Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewasz gazem dom lub mieszkanie? Sprawdź, czy możesz skorzystać ze wsparcia w postaci zwrotu podatku VAT z otrzymywanych faktur

Anna Szade
Anna Szade
Dla kogo zwrot podatku VAT za gaz używany do ogrzewania domu lub mieszkania? Ważne jest m.in. kryterium dochodowe.
Dla kogo zwrot podatku VAT za gaz używany do ogrzewania domu lub mieszkania? Ważne jest m.in. kryterium dochodowe. Pixabay
Od środy (1 lutego) mieszkańcy będą mogli składać wnioski o zwrot podatku VAT z rachunków za dostarczone paliwa gazowe. Dotyczy to wyłącznie tych gospodarstw domowych, w których używa się gazu do ogrzewania domów i mieszkań. Sprawdź, gdzie się zgłosić.

Urząd Miasta Malborka poinformował, że od środy (1 lutego) mieszkańcy będą mogli zgłaszać się z wnioskami o refundację podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe. Podobne komunikaty pojawiły się w też we wszystkich gminach powiatu malborskiego. To skutek wejścia w życie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Kto może otrzymać zwrot VAT za gaz? Jest kilka warunków do spełnienia

Wg ustawy, o zwrot podatku VAT za gaz mogą zwrócić się te gospodarstwa domowe, które używają go do ogrzewania domu i mieszkania.
Nie wystarczy deklaracja, że używa się pieca gazowego do celów grzewczych, musi być to potwierdzone wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Takie główne źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone do CEEB do 21 grudnia 2022 r., czyli po wejściu w życie ustawy uprawniającej do odzyskania podatku VAT. Ewentualnie po tym terminie, ale wówczas dotyczy to wpisania lub zgłoszenia do ewidencji całkiem nowych źródeł ogrzewania.

O zwrot można się ubiegać przez cały rok 2023, ale nie później niż do 29 lutego 2024 r. Wniosek o refundację VAT należy złożyć w ciągu 30 dni od daty otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu, jako załącznik potrzebny będzie też dowód zapłaty.

Aby starać się o zwrot VAT trzeba będzie również spełniać kryterium dochodowe. W tym przypadku górne granice dochodów osiąganych przez osoby zostały określone na poziomie:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Dochody weryfikowane są jednorazowo, podczas złożenia pierwszego wniosku o refundację.

Gdzie składać wnioski? Zerknijcie w swoich gminach

Wnioski składa się w urzędzie zgodnym z miejscem zamieszkania. Decydują o tym lokalnie władze. Najczęściej są to ośrodki pomocy społecznej.
Jak to wygląda w praktyce? Oto lista miejscowości, które już uruchomiły przyjmowanie wniosków:

  • w Malborku dokumenty w formie tradycyjnej, czyli papierowej, można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Interesanta, które znajduje się na parterze Urzędu Miasta w godzinach pracy magistratu;
  • w Nowym Stawie wypełniony wniosek wraz z załącznikami można dostarczyć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
  • w gminie Stare Pole obsługą dodatku gazowego dla gospodarstw domowych zajmuje się Dział Świadczeń Rodzinnych Ośrodka Pomocy Społecznej.

Warto wiedzieć, że wnioski przyjmowane są też drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sprzedaż węgla mieszkańcom Malborka po preferencyjnej cenie. Zainteresowanie osłabło. Kto chciałby opał od miasta, niech złoży wniosek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto