Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy raz w cukierni. Poznaniacy usłyszeli...

Zbyszek Snusz
W 1927 roku zgromadzeni w cukierni "Warszawianka" przy Al. Marcinkowskiego byli świadkami użycia po raz pierwszy w Poznaniu… megafonu.

W latach 20. XX wieku wynalazek ten był już bardzo popularny zagranicą, zwłaszcza na stacjach kolejowych, gdzie służył do wywoływania pociągów. Przez megafony podawano komunikaty na statkach, wzmacniano głos mówcy na wiecach, w dużych salach i kościołach.

W Poznaniu do 21 stycznia 1927 roku elektryczny megafon nie był używany. Dopiero wtedy właściciel cukierni przy Al. Marcinkowskiego wykazał zmysł praktyczny. W pierwszej sali tuż przy orkiestrze poznańska firma "Radius" umieściła mikrofon radiowy, który za pomocą kabla przekazywał dźwięki dalej, do megafonu umieszczonego w drugiej sali. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu dźwięk był słyszalny w całym lokalu bardzo dobrze, a miłośnicy muzyki, którzy dotąd nie znajdując wolnego miejsca tuż przy orkiestrze rezygnowali, zaczęli słuchać koncertów w sąsiednich salach.

Mroczny Poznań: Poznaj więcej zapomnianych historii z miasta - KLIKNIJ!

W tym samym czasie sensację mógł wzbudzać też pobyt w kawiarni "Polonia", w której od kilku dni grany był hymn faszystów włoskich Giovinezza pod batutą niejakiego Kaczmarka. Podobno cieszył się on niebywałym pochodzeniem wśród słuchaczy, a dyrygent był w trakcie przygotowywania polskiego tekstu.

Styczeń roku 1927 to miesiąc przełomowy. Trwała budowa własnej radiostacji. W tych dniach ukończono pierwszy maszt antenowy o wysokości 55 metrów, a druga wieża była zmontowana do połowy. Kwietniowe gazety mogły już donieść o pozytywnym zakończeniu budowy i zapowiedzieć uroczyste otwarcie:

Miasto Poznań, jako stolica Wielkopolski, dzięki staraniom i zabiegom prezydenta Ratajskiego, zbudowało i urządziło stację radiową nadawczą przy wylocie ulicy Bukowskiej. Studio umieszczono w dawniejszej Resursie Kupieckiej przy placu Wolności.

Szybki rozwój jaki w tamtym okresie wykazywało radio – zamontowanie pierwszego megafonu i uruchomienie stacji "Radio Poznańskie", wymagało wyjaśnień dla tysięcy nowych abonentów. Specjalny niedzielny numer "Kuriera Poznańskiego" wydany został po to, aby upamiętnić dzień otwarcia własnej radiostacji i służyć radą i wskazówkami swoim czytelnikom.

Po trzydziestu dniach intensywnych prób, 24 kwietnia o godz. 17.00 wystartowała trzecia w Polsce, po Warszawie i Krakowie, radiostacja, a pierwszym zespołem artystycznym, który wystąpił przed jej mikrofonami był Chór Męski "Echo", pod dyrekcją Władysława Raczkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto