MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz piąty manifa przejdzie ulicami Poznania

Redakcja
Pod hasłem „Parytety dla mężczyzny i kobiety” w najbliższą sobotę ulicami miasta przejdzie Poznańska Manifa.

- To będzie manifa bardzo polityczna – zapowiada Aleksandra Sołtysiak ze Inicjatywy 8 Marca, współorganizatorka manifestacji. – Chcemy zaapelować do poznańskich i wielkopolskich polityków, żeby poparli projekt ustawy o parytetach.

Projekt ustawy zakładający pojawienie się wśród kandydatów na listach wyborczych nie mniej niż połowy kobiet, poparło ponad 150 tys. osób. Teraz zajmuje się nim specjalna komisja sejmowa, w której na kilkunastu członków znalazło się miejsce dla tylko dwóch kobiet.

Jak twierdzą organizatorzy poznańskich obchodów Dnia Kobiet, gdyby w polityce było więcej kobiet to zmieniłby się jej charakter.
- Zamiast zajmować się komisją hazardową, albo tym czy Palikota wyrzucą z partii, mówilibyśmy dziś o problemach społecznych – przekonuje Sołtysiak.

Jednocześnie zastrzega, że inicjatorzy ustawy parytetowej nie chcą aby obowiązywała ona wiecznie. Wzorem wielu krajów europejskich po pewnym czasie można by było z niej zrezygnować, ponieważ spełniłaby swoje zadanie.

Parytet to koniec "republiki kolesiów"?

- W tej chwili nawet kobiety działające w różnych partiach nie mają możliwości znalezienia się na listach wyborczych, ponieważ przy ich układaniu obowiązują układy czysto kolesiowskie – argumentuje Aleksandra Sołtysiak.

Według niej, już samo pojawienie się na listach wyborczych kobiet w ilości równej mężczyznom spowoduje, że płeć przestanie być czynnikiem decydującym przy wyborze, a głosujący zaczną zastanawiać się nad kwalifikacjami i kompetencjami poszczególnych osób.

- Wtedy kobieta przestanie być kwiatkiem do kożucha – dodaje Sołtysiak.

Manifa ma zwrócić uwagę obecnych wielkopolskich parlamentarzystów na konieczność uchwalenia ustawy parytetowej. Zwłaszcza, że przewodniczącym specjalnej komisji sejmowej jest Waldy Dzikowski (PO), a w komisji pracuje także Andrzej Mikołaj Dera (poseł PiS z Ostrowa Wielkopolskiego). Chociaż swój udział w manifie zapowiedziała posłanka SLD Krystyna Łybacka, to organizatorzy nie spodziewają się większego zainteresowania polityków i rozmowy z posłami na temat ustawy już zaczęli.

Marsz, pokazy, dyskusja i zbiórka krwi

Manifa rozpocznie się w sobotę, 6 marca, o godz. 14 na ul. Ratajczaka przed wejściem do Starego Browaru. Manifestanci przejdą do ul. Święty Marcin, a później Alejami Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego na Stary Rynek. Przemarsz zakończy się manifestacją pod pręgierzem.

Sobotnia demonstracja to nie jedyne wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Już w piątek, 5 marca, o godz. 16 w sali 205 Collegium Stomatologicum, ul. Bukowska 70, rozpocznie się pokaz filmów „Delikatnie nas zabijają III” i „Maska twardziela” połączony z dyskusją na temat zjawiska przemocy. Wstęp wolny. Tego samego dnia o godz. 10 na swoje spotkanie zaprasza grupa wsparcia dla lesbijek (siedziba stowarzyszenia Konsola, ul. Fredry 7/5).

W Międzynarodowy Dzień Kobiet – 8 marca, na placu Mickiewicza, zorganizowana zostanie zbiórka krwi na rzecz kobiet leczonych w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Krew będzie można oddać w godz. 12-17.

W następną sobotę, 13 marca, w godz. 10-16 odbędą się warsztaty „Asertywność – to nasza broń kobieta”. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną – [email protected], z dopiskiem „warsztat”. Koszt udziału - 25 zł.


Barak
Kultury - Metamorfozy: Gra
pozorów
10 marca, Maska 17 marca, Sztuka
ciała
24 marca
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto