Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań inwentaryzuje bagna i tereny zalewowe. "Chcemy być miastem przyjaznym mokradłom"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jednym z najbardziej znanych poznańskich torfowisk jest to ulokowane w rejonie Góreckiej i Krauthofera, o którego przetrwanie walczą mieszkańcy
Jednym z najbardziej znanych poznańskich torfowisk jest to ulokowane w rejonie Góreckiej i Krauthofera, o którego przetrwanie walczą mieszkańcy Robert Woźniak
Poznań zwrócił się do rad osiedli z pytaniem o tereny podmokłe i okresowo zalewane na ich terenie. Chce zbudować mapę takich rejonów, przy czym nie jest to jedyna forma zbierania informacji o nich.

To efekt starań o uzyskanie akredytacji "Miasto przyjazne mokradłom", dokumentu związanego z Konwencją Ramsarską, podpisaną przez 172 państwa, w tym Polskę, w latach siedemdziesiątych.

- Pierwszym krokiem do jej zdobycia jest zinwentaryzowanie terenów, które mieszczą się w definicji Konwencji, wstępnie w Poznaniu wyznaczono już cztery takie obszary – mówi Magdalena Żmuda, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. - Wszystkie kraje, które go ratyfikowały, zobowiązały się do ochrony i mądrego użytkowania mokradeł. Konwencja nie skupia się jednak wyłącznie na mokradłach - posługuje się szeroką definicją terenów podmokłych. Obejmuje ona m.in. wszystkie jeziora i rzeki, podziemne warstwy wodonośne, bagna i mokradła, podmokłe łąki, torfowiska.

Zobacz też: Przebudowa Świętego Marcina w Poznaniu zakończy się jeszcze w tym roku. Finisz prac jest już bliski

Miasto uważa, że trzeba zapobiegać degradacji terenów zielonych, a starania o akredytację i inwentaryzacja konkretnych obszarów na terenie Poznania są kolejnym krokiem dla ich lepszej ochrony.

- Razem ze spółką Aquanet Retencja wstępnie zinwentaryzowaliśmy cztery obszary w Poznaniu, które spełniają wymagania określone w Konwencji Ramsarskiej – mówi Magdalena Żmuda. - Wydział Klimatu i Środowiska zwrócił się również z zapytaniem do Rad Osiedli Miasta Poznania, które najlepiej znają tereny w obrębie swoich granic, z prośbą o wskazanie terenów podmokłych, potencjalnych terenów podmokłych czy terenów zalewanych okresowo. Trwa zbieranie informacji w tym temacie, przy czym zbieranie informacji poprzez Rady Osiedli nie stanowi pełnej i jedynej inwentaryzacji w terenie.

Na razie mieszkańcy odpowiadają na pytanie rad: m.in. na Jeżycach wskazując ulice i parki stojące pod wodą przez jakiś czas po każdym większym deszczu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poznań inwentaryzuje bagna i tereny zalewowe. "Chcemy być miastem przyjaznym mokradłom" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto