Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Parkingowi pobili się z inwalidą o miejsce postojowe

Robert Domżał
Bartłomiej Butlewski uważa, że urzędy powinny zapewnić miejsca postojowe
Bartłomiej Butlewski uważa, że urzędy powinny zapewnić miejsca postojowe Robert Domżał
Urwane lusterka i wgniecenie w drzwiach. To efekt utarczki między niepełnosprawnym kierowcą, a pracownikami parkingu. Do awantury doszło w ubiegłym tygodniu przed siedzibą Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta przy Gronowej.

Poznańscy policjanci prowadzą w tej sprawie dwa postępowania. Jedno w sprawie uszkodzenia auta przez pracowników parkingu. Drugie przeciwko niepełnosprawnemu, który zdaniem parkingowych spowodował narażenie ich zdrowia.

Według poznaniaka, zatrzymał się na kilka minut na miejscu, gdzie zwykle stoi auto wywożące kontener na odpady.
– Dojeżdżając pod zajęte miejsce nie miałem żadnej bariery, która wyznaczałaby początek parkingu płatnego – mówi Bartłomiej Butlewski.
Dodaje też, że urzędy nie powinny być lokalizowane w miejscach, gdzie nie można zapewnić odpowiedniej liczby miejsc postojowych.
W trakcie przesłuchania na komisariacie pracownicy parkingu wyjaśniali, że lusterka zostały uszkodzone po tym, jak przewrócili się na maskę odjeżdżającego auta. Naprawa auta szacowana jest na 8 tys. zł.

Policjanci zabezpieczyli nagrania z systemu monitoringu terenu wokół budynku wydziału komunikacji. Mają nadzieję, że oko kamery wyjaśni im, co naprawdę wydarzyło się w ten feralny poranek.

– Prowadzimy dwa postępowania. Jedno z tytułu uszkodzenia samochodu, drugie z tytułu narażenia zdrowia i życia – wyjaśnia Romuald Piecuch z Biura Prasowego KW Policji w Poznaniu. Pierwsze jest przeciwko pracownikom parkingu, drugie przeciwko niepełnosprawnemu mieszkańcowi Poznania. W sąsiedztwie budynku Wydziału Komunikacji są trzy miejsca postojowe dla inwalidów. Do niedawna były cztery. Jedno z nich zostało zabudowane, gdy Geopoz powiększał swoją siedzibę. – Oprócz miejsca przy schodach, są dwa inne na parkingu, na który wjazd jest od strony ulicy Serbskiej – wyjaśnia Bartosz Pelczarski dyrektor wydziału komunikacji .

Jak zapewnia przy pojedynczej „kopercie” pojawi się informacja, jak dojechać do dwóch pozostałych miejsc.
Urzędnicy mogą obsłużyć osobę niepełnosprawną mającą problem z poruszaniem się, jeśli zostaną wcześniej poinformowani o takiej potrzebie. Trzeba za pośrednictwem internetu albo telefonując zapowiedzieć przybycie. Numer pod który należy zadzwonić to 61 646 33 44.

– Często na miejscach postojowych dla niepełnosprawnych zostawiają auta osoby, które nie mają do tego prawa. Tymczasem „koperta” dla kogoś kto ma problemy z poruszaniem się, nie jest żadnym komfortem. To prawo tej osoby – mówi Dorota Patejko, pełnomocnik osób niepełnosprawnych przy UM Poznania.

Za mało miejsc postojowych

Brak miejsc postojowych w Poznaniu to bolączka kierowców. Rocznie Zarząd Dróg Miejskich wydaje od 1300 do 1500 kart-identyfikatorów umożliwiających postój aut niepełnosprawnych na oznakowanych kopertach. Na drogach ZDM, w strefie płatnego parkowania są 243 tego rodzaju miejsca postojowe. Poza strefą jest ich 180. Niepełnosprawny może za 5 zł miesięcznie wykupić identyfikator upoważniający do parkowania w strefie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto