Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza remont zabytkowej Starej Rzeźni w Poznaniu. Tak wygląda ona teraz. Zobacz zdjecia!

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Stara rzeźnia stanie się osiedlem mieszkaniowym z centrum biurowym.
Stara rzeźnia stanie się osiedlem mieszkaniowym z centrum biurowym. Adam Jastrzębowski
Deweloper Vastint Poland podpisał umowę z firmą ERBUD na remont pierwszego z trzech zabytkowych budynków na terenie Starej Rzeźni. W budynku na narożniku ulic Garbary i Grochowe Łąki powstaną biura. Plan rewitalizacji głównej części Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych.

Rusza remont Starej Rzeźni

​W poznańskiej Starej Rzeźni rusza przebudowa i adaptacja budynku oznaczonego jako H17, który najpierw pełnił funkcję siedziby działu handlowego, a potem przyzakładowego przedszkola. Deweloper planuje renowację elewacji, przebudowę wnętrz, wymianę okien i dachu oraz całkowita wymiana instalacji. Podobną przemianę przejdą pozostałe dwa budynki od strony ulicy Garbary, w których niegdyś mieściła się siedziba dyrekcji zakładów mięsnych oraz dawna portiernia.

Wykonawca, firma ERBUD, wcześniej prowadził remonty między innymi takich obiektów jak:

  • Hala Koszyki w Warszawie,
  • wrocławski dom studencki Basecamp, który powstał w zrewitalizowanej piekarni Mammut,
  • Centrum Koneser na warszawskiej Pradze,
  • barokowy Pałac Małachowskich w Nałeczowie.

- Stara Rzeźnia ma szansę stać się symbolem miasta, a wielki sentyment, którym darzą go mieszkańcy, to dla nas dodatkowa motywacja. Choć nie jest to z perspektywy grupy duży kontrakt, to czujemy się zaszczyceni, że możemy brać udział w tak prestiżowym projekcie - mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes Grupy ERBUD.

Stara rzeźnia wróci na mapę Poznania

Opracowany przez Vastint całościowy plan rewitalizacji Starej Rzeźni zakłada przywrócenie świetności zabytkowym budynkom i przekształcenie tego kwartału miasta w spójny urbanistycznie oraz interesujący pod względem architektonicznym kompleks wielofunkcyjny o szacowanej powierzchni zabudowy ponad 80 000 m2. Budynki poprzemysłowe oraz nowa zabudowa zostaną przeznaczone na biura, mieszkania, obiekty kultury, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne.

- Będzie to dla mieszkańców Poznania przedsmak tego, co chcemy osiągnąć na całym terenie byłych zakładów mięsnych. Współpraca z tak doświadczoną firmą wykonawczą gwarantuje powodzenie projektu - mówi przedstawiciel inwestora, Michał Wojciechowski, senior Project Manager w Vastint Poland.

- Zakończyliśmy w jednym z największych gmachów Starej Rzeźni, przyszłej sali teatralno-widowiskowej, prace porządkowe. Oczyściliśmy wnętrza z naleciałości z okresu PRL-u, a więc m.in. z lamperii, tynków i ceramiki przemysłowej. Celem tych robót było przywrócenie posadzek i ścian do stanu, jaki ten obiekt miał w chwili ukończenia budowy przed ponad 120 laty oraz przygotowanie się do rozpoczęcia właściwej konserwacji substancji budynku - dodaje Michał Wojciechowski.

Teren inwestycji to powierzchnia około 5,5 ha, położona w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Stanowi pozostałość po zamkniętej w latach 90. XX wieku Rzeźni Miejskiej zaprojektowanej przez miejskiego radcę budowlanego Felixa Moritza i wzniesionej w latach 1895-1900.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza remont zabytkowej Starej Rzeźni w Poznaniu. Tak wygląda ona teraz. Zobacz zdjecia! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto