Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko kobiety!

Redakcja
W pierwszą rocznicę powstania, galeria Artykwariat zaprasza na wystawę „One” – połączenie części kolekcji galerii i prac młodych twórców – studentów oraz absolwentów polskich akademii sztuk pięknych. Motywem przewodnim są oczywiście kobiety.

Artykwariat otworzył swoje podwoje 6 maja 2009. I równo rok później – 6 maja 2010 – w galerii otwarta zostanie tematyczna wystawa „One”.
Zaproszenie współczesnych artystów do wzięcia udziału w projekcie nie jest przypadkowe. Stanowi realizację jednej z idei Artykwariatu, jaką jest łączenie tradycji z nowoczesnością – wyjaśnia we wstępie do katalogu wystawy Anna Szulczewska.

Motywem przewodnim wystawy uczyniono kobietę, temat, którym artyści interesowali się od wieków, który interpretowali na niezliczoną ilość sposobów, którego uniwersalność paradoksalnie okazuje się być tak różnorodna. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Artykwariatu, między innymi Gustava Jeana Jacqueta, Władysława Bakałowicza, Eugeniusza Zaka oraz obrazy młodych twórców – studentów ostatnich lat akademii sztuk pięknych i ich absolwentów, w tym Katarzyny Szeszyckiej, Joanny Marcinkowskiej, Nadii Kotkowskiej.

Agata Tkaczyk [ur.1986], z cyklu Lolita, 2010 r., grafit na papierze, 32,5 x 22,5 cm oraz Gustave Jean Jacquet [1846-1909], Rudowłosa dziewczyna, olej na płótnie, 55,5 x 46,5 cm

- Konfrontacja obrazów z różnych czasów o podobnej tematyce, gdzie bohaterką pozostaje wciąż Ona - patrząca na widza z ram czy odwrócona na zawsze plecami, z nieprzebraną ilością ról i masek, jakie może przybrać - staje się pytaniem o tożsamość Kobiety – tłumaczy Anna Szulczewska. - Dzięki osadzeniu obrazów w takim kontekście, wystawa stwarza nie tylko możliwość prostej relacji widz – obraz, ale także ujawnia istniejący między pracami dialog, ukazujący różne sposoby postrzegania kobiecości.

Agata Nowak [ur.1983], Mama, 2007 r., olej, linoryt na desce, 68 x 58 cm oraz Henri Rondel [1857-1919], Rudowłosa dziewczyna na tle pejzażu, olej na płótnie, 73 x 60 cm

Ciekawostka jest fakt, że większość prac prezentowanych z kolekcji Artykwariatu została namalowana przez mężczyzn. Obrazy współczesne są natomiast autorstwa kobiet. Autorzy wystawy zwracają również uwagę na to, że tytuł ekspozycji można odczytywać dwojako. 
- Wyraz ten w polskim, jak i różnym od niego angielskim znaczeniu, zamyka refleksję o naturze tematyki ekspozycji, jej wieloznaczności i szerokich horyzontach interpretacyjnych – uzasadnia Anna Szulczewska. - Nasuwa również myśl, że mimo różnorodności stylistycznej, upływu czasu i rozlicznych możliwości odbioru, sztuka pozostaje zawsze jedna.

Anna Markowiak [ur.1985], bez tytułu, 2010 r., ekolina na bawełnie we wzory, 40 x 40 cm oraz Emile Eisman-Semenowsky [1857-1911], Orientalna Piękność, 1883 r., olej na desce, 32 x 25,5 cm

Otwarcie wystawy już w najbliższy czwartek, 6 maja, o godz. 19 w siedzibie Artykwariatu – Bazar Poznański, ul. Paderewskiego 8. Dla szerokiej publiczności ekspozycja zostanie udostępniona już następnego dnia i oglądać ją będzie można do 29 maja. Dwa razy – 15 i 27 maja o godz. 17.00 wystawę będzie można zwiedzać korzystając z fachowego przewodnika oprowadzającego po ekspozycji.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto