Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Kościelna w Poznaniu ma się mocno zmienić. Stanie się wyspą zieleni!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przy ul. Kościelnej może powstać miejski park kieszonkowy - zielona wyspa w gęstniejącej zabudowie Jeżyc. Zajmie on m.in. teren na którym dziś jest stacja benzynowa i parking.
Przy ul. Kościelnej może powstać miejski park kieszonkowy - zielona wyspa w gęstniejącej zabudowie Jeżyc. Zajmie on m.in. teren na którym dziś jest stacja benzynowa i parking. Waldemar Wylegalski
Ulica Kościelna w Poznaniu ma się zmienić – miasto zapowiada jej metamorfozę od 2013 roku, jednak mimo różnych koncepcji i rozstrzygniętego w 2018 roku konkursu architektonicznego dla studentów, na razie bezskutecznie. Teraz jednak zrobiono krok do przodu: są trzy koncepcje i Rada Osiedla opowiedziała się za jedną z nich.

Ulica Kościelna jest specyficzną częścią miasta: jej owalny kształt i szerokość sygnalizuje, że jest pozostałością po włączonej 123 lata temu do Poznania wsi Jeżyce, przez nią przebiega droga łącząca Jeżyce ze Śródką i Starym Miastem, a do tego jest jedynym kawałkiem Jeżyc z zielenią, w bezpośrednim sąsiedztwie terenu bardzo intensywnej zabudowy – przyszłych osiedli mieszkaniowych. Pięć lat temu miasto wraz z Uniwersytetem Artystycznym przeprowadziło konkurs na koncepcję zagospodarowania ulicy Kościelnej dla studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa z kierunków Architektura i Design Krajobrazu, wyłoniono zwycięzców, jednak żaden z pomysłów nie doczekał się realizacji. Teraz Poznań wraca do tematu.

- Odbyliśmy pierwszą dyskusję na temat opracowywanej na zlecenie miasta koncepcji zagospodarowania ul. Kościelnej

– informują jeżyccy radni osiedlowi po niedawnej sesji budżetowej. - Dotyczy ona przeznaczenia całej owalnicy na zieleń, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, uchwalonym w 2017 r. przez Radę Miasta. (…) Większość wyraziła preferencję dla wariantu, który pozwoliłby też na połączenie północnej wyspy owalnicy z dalszą częścią zieleńca oraz na usytuowanie w środku ulicy pawilonu pełniącego funkcje gastronomiczne i kulturalne.

Zobacz też: Przebudowa Świętego Marcina w Poznaniu zakończy się jeszcze w tym roku. Finisz prac jest już bliski

- Zapoznaliśmy się z trzema koncepcjami, od pierwszej będącej w zasadzie pewnym liftingiem obecnego stanu, przez drugą, mówiącą o zwiększeniu nasadzeń zieleni, o budowie punktu rekreacyjnego i o zawężeniu możliwości przejazdu, do trzeciej, obejmującej największe możliwe zmiany, włącznie z zamknięciem przejazdu

– mówi Krzysztof Koch, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce. - Po dyskusjach przyjęliśmy uchwałę popierającą trzecią koncepcję. Mamy w niej zamknięcie stacji paliw i parkingu, utworzenie w ich miejscu terenów zielonych i tymczasowego pawilonu na cele kulturalne, społeczne, czy gastronomiczne, wzmocnienie szpaleru drzew i posadzenie zieleni niskiej o walorach izolacyjno – akustycznych wobec dotychczasowych jezdni, a do tego – jeśli byłoby to możliwe i potwierdzone przez profesjonalne jednostki zajmujące się organizacją ruchu drogowego – zamkniecie przejazdu.

Koncepcja dzieli się jednocześnie na dwie części, bo obok generalnego układu zmian – zadania inwestycyjnego miasta, dochodzi jeszcze zadanie inwestycyjne Aquanetu, dotyczące retencji, w tym budowy podziemnego zbiornika retencyjnego.

Trzecia koncepcja, za którą opowiedzieli się w swojej uchwale radni, zawiera sporo ciekawych dla mieszkańców detali. Mają być uzupełnione nowymi nasadzeniami szpalery drzew i roślinność niższa, zaplanowane są pasaże roślinne w oparciu o rozbudowany system retencji, może powstać mały naturalny plac zabaw, pojawią się meble miejskie, odpowiednie oświetlenie – nieagresywne, przyjazne dla zwierząt i ludzi, lecz zapewniające poczucie bezpieczeństwa, pomyślano też o trasach pieszych i miejscach do odpoczynku.

- Jestem zwolennikiem parków większych, ale nawet na tak niewielkim terenie przyda się nam park kieszonkowy na Kościelnej

– przyznaje Krzysztof Koch. - Być może w planowanym układzie wpłynie na ochłodzenie wyspy ciepła jaką jest zabetonowane miasto i da wytchnienie mieszkańcom.

Wśród pomysłów ujętych w koncepcji, które mogą znaleźć się w projekcie budowlanym wymienione są też: intuicyjny układ tras dla ruchu pieszego, toaleta samoobsługową, parkingi rowerowe, wyniesienie przejść dla pieszych (w szczególności tego przy skrzyżowaniu z ul. Wąską) oraz ewentualne przeznaczenie jednego z pasów jezdni po stronie wschodniej, w części od ul. Wąskiej do potencjalnego pawilonu na pas postojowy dla samochodów oraz pas rowerowy.

Pewne zmiany są już realizowane bądź zapowiedziane na bliską przyszłość. Parking jest częściowo wyłączony z użytku z powodu sąsiednich prac deweloperskich – budowy magistrali cieplnej, i być może po zakończeniu prac miastu uda się dojść do porozumienia z dzierżawcą w sprawie przeniesienia go w inne miejsce, a na dotychczasowym – założenia terenu zielonego. Swoją działalność ma zakończyć też stacja benzynowa.

- Stacja ORLEN przy ul. Kościelnej w Poznaniu jest przeznaczona do zamknięcia, ponieważ umowa dzierżawy tego terenu została wypowiedzenia przez władze miasta. Dokładny termin zakończenia działalności stacji nie jest jeszcze potwierdzony

– informuje Biuro Komunikacji Korporacyjnej ORLEN S.A.

Osiedlowi radni mówią, że zamknięcie stacji miałoby nastąpić w końcu tego roku.

Na razie mówimy o koncepcjach i uchwale, a przed projektem budowlanym – przy czym wiele detali musi jeszcze być dopracowanych: m.in. kwestia połączeń komunikacyjnych, by nie okazało się, że zamknięcie przejazdu wywoła kataklizm drogowy w Poznaniu, czy pomysł budowy placu zabaw, wobec ograniczeń dotyczących np. wymaganych odległości jego granic od jezdni. W przyszłym roku miałaby być gotowa dokumentacja projektowa, a po niej realny byłby termin dwóch – trzech lat na przebudowę ulic Kościelnej. Oczywiście pod warunkiem, że miasto znalazłoby środki na nią i pozyskałoby dofinansowanie – na razie bowiem takich środków nie ma.

- Mamy nadzieję, że uda się miastu rozwiązać kwestię finansową i projekt budowlany stanie się początkiem dalszego postępowania

– dodaje Krzysztof Koch. - Założenie parku w klinie ulicy Kościelnej dałoby starym Jeżycom jedyną taką oazę zieleni.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - odcinek 6, powiat średzki:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ulica Kościelna w Poznaniu ma się mocno zmienić. Stanie się wyspą zieleni! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto