Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu dyskutują o uzależnieniach. Sprawdź gdzie szukać pomocy gdy masz problem z alkoholem, narkotykami

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W poniedziałek (17 kwietnia) w Grudziądzu rozpoczęła się  konferencja zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.  Do środy włącznie eksperci i samorządowcy - około 120 osób - z całego kraju będą debatowali o tym jaki wpływ mają uzależnienia na szeroko pojęte zdrowie publiczne.
W poniedziałek (17 kwietnia) w Grudziądzu rozpoczęła się konferencja zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Do środy włącznie eksperci i samorządowcy - około 120 osób - z całego kraju będą debatowali o tym jaki wpływ mają uzależnienia na szeroko pojęte zdrowie publiczne. Piotr Bilski
Eksperci z całego kraju debatują w Grudziądzu o tym jak uzależnienia wpływają na zdrowie publiczne. Jednocześnie uczniowie grudziądzkich szkół wypełniają ankiety dotyczące używek.

W poniedziałek (17 kwietnia) w Grudziądzu rozpoczęła się konferencja zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Do środy włącznie eksperci i samorządowcy - około 120 osób - z całego kraju będą debatowali o tym jaki wpływ mają uzależnienia na szeroko pojęte zdrowie publiczne.

Największy dziś problem to dopalacze

Charakter uzależnień w ostatnich latach zmienił się.

- Statystyki związane z uzależnieniem od narkotyków wskazują, że od wielu lat mamy tendencje stabilne, a nawet spadkowe - mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom: - Chcemy mówić o uzależnieniach w kontekście zdrowia publicznego. Chcemy
Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom: - Chcemy mówić o uzależnieniach w kontekście zdrowia publicznego. Chcemy mówić o zdrowiu populacji w ogóle. Piotr Bilski

- W tej chwili mamy przede wszystkim problem ze stymulantami, nowymi substancjami psychoaktywnymi, które jeszcze do niedawna powszechnie określaliśmy mianem „dopalaczy”. Mamy też problem wzmożonego zainteresowania używaniem konopi indyjskich: marihuany, haszyszu - mówi dyrektor Jabłoński.

- Natomiast jeśli chodzi o alkohol to mamy dwa przeciwstawne trochę trendy. Widzimy powolny, ale wzrost konsumpcji na osobę, ale jeżeli spojrzymy na dane dotyczące zachowań młodzieży, to widzimy wzrost zachowań bardziej racjonalnych, dających nadzieję na optymizm, bo są to spadki używania, spadki upijania się - zauważa dyrektor Jabłoński. I dodaje: - Ale trzeba pamiętać, że są to spadki odnotowane z bardzo wysokiego poziomu i wciąż jest tutaj jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Uczniowie grudziądzkich szkół wypełniają ankiety

W grudziądzkich szkołach podstawowych oraz średnich od dwóch tygodni prowadzone są badania ankietowe związane z używkami.

- To badanie pozwoli zdiagnozować sytuację, jaką mamy w mieście, jakie są potrzeby w zakresie realizacji profilaktyki uzależnień. Po takim rozpoznaniu, będzie można przygotować lokalne środowisko do realizacji działań - mówi Sylwester Lewandowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu. Opracowanych wyników tych ankiet należy spodziewać się za kilka miesięcy.

Sylwester Lewandowski:  - Trzeba przygotować dzieci  młodzież  do radzenia sobie z problemami, aby nie szukały rozwiązań w  używkach
Sylwester Lewandowski: - Trzeba przygotować dzieci młodzież do radzenia sobie z problemami, aby nie szukały rozwiązań w używkach
Piotr Bilski

Lewandowski zauważa, co prowadzi dziś do uzależnień:

- Myślę, że to styl i sposób bycia, które funduje nam współczesność. Takie lekkie podejście do wszystkiego, bez przewidywania konsekwencji, które mogą nastąpić. W przypadku uzależnień konsekwencje zwykle są na tyle odroczone, że szczególnie do młodych ludzi trudno jest dotrzeć z informacją, że to jest realne zagrożenie. Coś co ma nastąpić za 5, 10, 20 lat to dla nich po prostu fikcja - mówi Sylwester Lewandowski. I przekonuje: - Realizujemy profilaktykę zachowań ryzykownych, które są bardzo różne. Ma ona na celu przygotować dzieci młodzież do radzenia sobie z problemami, które napotkają w swoim życiu, aby nie szukać rozwiązań, ucieczki, znieczulenia w używkach.

Problem uzależnień dotyka nie tylko mieszkańców miast. Jak jest w gminie Grudziądz?

Marcin Maryniak: - Problem z alkoholem dotyczy przede wszystkim osób dorosłych. Wśród młodzieży problemem są narkotyki
Marcin Maryniak: - Problem z alkoholem dotyczy przede wszystkim osób dorosłych. Wśród młodzieży problemem są narkotyki
Piotr Bilski

- Szacujemy, że około 2 proc. mieszkańców gminy Grudziądz jest uzależnionych od alkoholu. To osoby dorosłe - mówi Marcin Maryniak, insp. ds. profilaktyki w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Grudziądz, a jednocześnie sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Natomiast wśród młodych mieszkańców coraz częstsze są problemy z narkotykami, z dopalaczami. Do naszej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych zgłasza się coraz więcej rodziców z prośbą o pomoc dla swoich dzieci.

Podczas otwarcia konferencji Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza mówił: - Jest niezwykle istotne, byśmy jako społeczeństwo podejmowali wszelkie możliwe działania służące zwalczaniu plagi alkoholizmu i innych uzależnień.

Gdzie w Grudziądzu szukać pomocy dla uzależnionych?

  • Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Uzależnień, ul. Sikorskiego 34/36 (budynek po „pogotowiu”), tel. 56-46-123-92. Czynna codziennie oprócz sobót i niedziel w g. 8-19 (rejestracja do g. 17) w budynku po „starym pogotowiu”. Poradnia świadczy usługi w ramach NFZ dotyczące leczenia uzależnienia oraz współuzależnienia od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych uzależnień behawioralnych. Więcej TUTAJ
  • Klub Abstynenta „Alicja” ul. Toruńska 6, tel. 56-46-239-39, czynne poniedziałek-środa w g. 16-17, czwartek-niedziela w g. 12-19. Profil na Facebooku
  • Mityng Anonimowych Narkomanów w Grudziądzu - Grupa Od Nowa, ul. Wyspiańskiego 1, we wtorki, w g. 18.30 -20.15, nr tel. 728-295-939.
  • Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży , ul. Śniadeckich 6A, tel. 56 46 222 63, czynny: poniedziałek: 7.30- 20, wtorek: 7.30-17.30, środa: 7.30 - 19.30, czwartek: 7-18, piątek: 7.30-15. Więcej TUTAJ

Jak wyglądało otwarcie konferencji o uzależnieniach w Grudziądzu zobacz na zdjęciach w naszej galerii:

W poniedziałek (17 kwietnia) w Grudziądzu rozpoczęła się  konferencja zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.  Do środy włącznie eksperci i samorządowcy - około 120 osób - z całego kraju będą debatowali o tym jaki wpływ mają uzależnienia na szeroko pojęte zdrowie publiczne.

W Grudziądzu dyskutują o uzależnieniach. Sprawdź gdzie szuka...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto