Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyglądają niesamowicie. Oto parki jasnogórskie jesienią. Spotkasz w nich wiewiórki i kaczki, a pod nogi spadną Ci kasztany

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tak wyglądają parki jasnogórskie jesienią. Prawda, że pięknie?

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądają parki jasnogórskie jesienią. Prawda, że pięknie? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Jeżeli szukacie miejsca na spacer w pierwszy weekend października, który stoi pod znakiem przepięknej, jesiennej pogody, możecie się wybrać do parków jasnogórskich, aby odpocząć z całą rodziną. Szum drzew i spadające pod nogi liście oraz kasztany to najlepszy sposób na chwilę relaksu i odpoczynek od codziennych trosk.

Jesień to idealny moment, aby wybrać się na spacer do parków podjasnogórskich. Pierwszy weekend stoi pod znakiem wspaniałej pogody. Jest ciepło i słonecznie, a nawet stosunkowo mocny wiatr jest atutem. Jego podmuchy spowodują, że w parkach ukoi nas szum drzew, a pięknych, kolorowych liści i kasztanów nie będziemy musieli daleko szukać, bo po prostu spadną nam pod nogi.

W Parku im. S. Staszica i Parku 3 Maja spotkamy gołębie i kaczki, a w stawach w pierwszych z tych parków ryby. Częstochowianie chętnie przychodzą tutaj, aby dokarmić zwierzęta. A w parkach można przy odrobinie szczęścia i spostrzegawczości wypatrzeć wiele różnych gatunków ptaków, a nawet wiewiórki.

Dzieci mogą się pobawić na jednym z placów zabaw, są również miejsca, aby zagrać w szachy. To wszystko sprawia, że parki jasnogórskie to idealne miejsce na jesienny spacer. Tym bardziej, że w parku nie ma tłumów, a to zapewni nam komfortowy wypoczynek.

Parki podjasnogórskie lub jasnogórskie

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta w Częstochowie, parki podjasnogórskie, czasami nazywane parkami jasnogórskimi – dwa parki miejskie w Częstochowie, w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Położone są one pomiędzy dzielnicą Śródmieście a klasztorem na Jasnej Górze, który otaczają od strony wschodniej.

Granice parków wyznaczone zostały w latach 1819-1826 przy wytyczaniu Alei Najświętszej Maryi Panny, a zagospodarowanie terenu rozpoczęto w 1843 roku. Wraz z Aleją Henryka Sienkiewicza zajmują powierzchnię 11,8 ha. Bogate i przedstawiające wysoką wartość historyczną wyposażenie i budowle parków, stały się powodem uznania ich za pomnik historii Polski.
Parki podjasnogórskie leżą na wschodnim zboczu Jasnej Góry, na wysokościach od 260 do 280 m n.p.m.. Park im. Stanisława Staszica zajmuje powierzchnię 5,4470 ha, a park 3 Maja – 6,3870 ha.

Układ obydwu parków jest podobny, opiera się na jedynym głównym ciągu pieszym przebiegającym po przekątnej i odchodzącej sieci dróg, prowadzących głównie do obiektów i miejsc wypoczynku znajdujących się w parkach. Na terenie parków znajdują się pawilony wystawowe, zarządzane przez Muzeum Częstochowskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto