Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 tysięcy publikacji w wielkopolskiej cyfrowej bibliotece!

Redakcja
128 numer Kuriera Poznańskiego z 1884 roku to stutysięczna publikacja, jaka znalazła się w zasobach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej – najstarszej i największej z 47 funkcjonujących tego typu placówek w Polsce.

- Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa to wspólna inicjatywa wielkopolskiego środowiska bibliotekarskiego oraz informatyków z Poznańskiego CentrumSupekomputerowo-Sieciowego, pionierska w skali kraju, która stała sie wzorem dla pozostałych regionalnych i instytucjonalnych bibliotek cyfrowych w Polsce – wyjaśnia Jolanta Mazurek, z Działu Elektronicznych Tekstów Humanistycznych Biblioteki Kórnickiej PAN. - Daje ona dostęp do dokumentów i materiałów związanych z historia Poznania jak i całej Wielkopolski, druków rzadkich i ulotnych, gazet, czasopism, rękopisów, starych druków i innego rodzaju publikacji zgromadzonych w naszych bibliotekach.

Dostęp, dodajmy – w przeważającej części bezpłatny i nieograniczony. W przypadku publikacji, na umieszczenie których podpisano umowę z autorem lub wydawcą, kwestie te rozstrzyga umowa. Dostęp do publikacji może być zrealizowany tylko po zalogowaniu się do systemu lub tylko wtedy, gdy użytkownik korzysta z komputera w określonej lokalizacji. Publikacje chronione prawem autorskim mogą być również zabezpieczone przed skopiowaniem ich w łatwy sposób na dysk lokalny komputera użytkownika.

Dokument archiwalny ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu z 1555r. „Zygmunt II August król polski potwierdza miastu Poznaniowi prawo magdeburskie i zakazuje pozywania mieszczan poznańskich przed jakiekolwiek sądy, z wyjątkiem miejskiego królewskiego oraz sądu prawa magdeburskiego ustanowionego przez króla”.

100 tysięcy cyfrowych publikacji w zasobach WBC to prawdziwy rekord. W pozostałych 46 bibliotekach opublikowano dotychczas tylko 246 tysięcy różnych publikacji.

- Udostępnienie stutysięcznej publikacji pokazuje zaangażowania wielkopolskich bibliotekarzy w promowanie idei cyfrowego dostępu do polskiego dziedzictwa kulturowego – dodaje Jolanta Mazurek. - Dzięki pracy ludzi zaangażowanych w to przedsięwzięcie, cyfrowe zbiory wielkopolskich bibliotek, są udostępniane również czytelnikom z poziomu największej europejskiej biblioteki cyfrowej  - Europeany.

Zasoby polskich bibliotek cyfrowych dostępne dla zainteresowanych poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych.


Konwent Fantastyki Pyrkon 2010
Studencki
Nobel 2010
Barak
Kultury -
Metamorfozy: Gra

pozorów
10 marca, Maska 17 marca, Sztuka

ciała
24 marca
na spotkania zaprasza kawiarnia
Republika Róż
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto