Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1050 lat pierwszego biskupstwa w Polsce: Koncert Il Divo w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Koncert słynnej wokalnej grupy Il Divo uświetnił piątkowego wieczoru obchody 1050-lecia powołania biskupstwa w Poznaniu.
Koncert słynnej wokalnej grupy Il Divo uświetnił piątkowego wieczoru obchody 1050-lecia powołania biskupstwa w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
Koncert słynnej wokalnej grupy Il Divo uświetnił piątkowego wieczoru obchody 1050-lecia powołania biskupstwa w Poznaniu. Szacuje się, że znakomitych śpiewaków, którym towarzyszyła Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu słuchało ponad 15 tys. osób.

W programie piątkowego koncertu Il Divo znalazły się standardy z kręgu muzyki pop, muzyki filmowej, ale i klasyki. Słuchaliśmy piosenki „Hello” z repertuaru „Adele”, wielkiego przeboju Robbiego Williamsa „Angels”, niezapomnianego szlagieru Elvisa Presleya „Love Me Tender” i arii Tamino z „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amedeusza Mozarta „Dies Bildnis ist Bezaubernd Schon”.

Nie zabrakło „Granady”, skomponowanej przez Francisa Lai piosenki „Where Do I Begin” z filmu „Love Story”, ale i „Somewhere” z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina.

Taki repertuar i znakomite wykonania mogły usatysfakcjonować najbardziej wybrednych melomanów. Nic więc dziwnego, że poznańska publiczność przyjęła występ czterech znakomitych śpiewaków entuzjastycznie. W odbiorze koncertu pomogło zainstalowanie sześciu ekranów. Bilety i wejściówki rozeszły się bardzo szybko, ale chętni słuchali też koncertu z placu po drugiej stronie Warty.

Nim na scenie pojawiły się gwiazdy, odbył się koncert „Śpiewanki wielkopolskie”. Jego wykonawcami byli soliści Teatru Muzycznego, aktorzy Teatru Polskiego, Chór Akademicki UAM oraz orkiestra Teatru Muzycznego. Reżyserował Artur Romański, a dyrygował Michał Łaszewicz. We wspólnym śpiewaniu pomogły śpiewniki wydrukowane przez „Głos Wielkopolski”.

ZOBACZ TAKŻE: 1050 lat pierwszego biskupstwa. Centralne obchody potrwają do niedzieli [ZDJĘCIA, PROGRAM]

Uroczystości 1050-lecia trwają. W sobotę o 13.30 z fary do katedry wyruszy procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Około 15 przy katedrze rozpocznie się „Czuwanie młodych”, a o 17 jubileuszowa eucharystia pod przewodnictwem legata papieskiego kardynała Dominika Duki. Podczas tej mszy zostanie odczytane przesłanie od papieża Franciszka. Wieczorem odbędzie się koncert uwielbienia.

W niedzielę o 13 w katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zostanie odprawiona eucharystia dla rodzin. Po niej o 14 przed katedrą rozpocznie się festyn „Poznań dla zdrowia i rodziny”. Najpierw w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego zobaczymy musical „Madagaskar”, a potem zaśpiewają Małe TGD i Punto Latino. Można będzie także skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych.

Obchody jubileuszowe odbywają się pod hasłem „Poznań Chrystus i my”. Dwa lata po chrzcie Mieszka Polska zaczęła mieć swojego biskupa. Był nim ustanowiony przez papieża Jana XIII Jordan. Zapoczątkował on historię polskiej hierarchii kościelnej. Książę Mieszko zbudował pierwszą katedrę na ziemiach polskich. W latach 968-1000 biskupstwo poznańskie obejmowało całe Państwo Polskie i było zależne od Stolicy Apostolskiej. W 1821 roku biskupstwo podniesiono do rangi arcybiskupstwa. Arcybiskup Stanisław Gądecki jest 97. biskupem poznańskim. Na obchody jubileuszu każda z 412 parafii przywiozła woreczek z ziemią . W ziemi tej na Ostrowiu Tumskim zostanie posadzony jubileuszowy dąb. W związku z jubileuszem w piątek Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „Jubileusz biskupstwa w Poznaniu 968-2018”

Program obchodów 1050-lecia powołania biskupstwa w Poznaniu:
SOBOTA 23 CZERWCA

  • godzina 13.30 - procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej z fary do katedry
  • godzina 15 - przy katedrze Czuwanie młodych
  • godzina 17 - przy katedrze Eucharystia jubileuszowa z udziałem legata papieskiego kardynała Dominika Duki
  • godzina 19 - Koncert uwielbienia

NIEDZIELA 24 CZERWCA

  • godzina 13 - katedra uroczysta eucharystia dla rodzin z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
  • godzina 14.00 - przy katedrze początek festynu „Poznań dla zdrowia i rodziny”
  • godzina 14.40 - Musical Madagaskar w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego
  • godzina 16.10 - koncert grupy Małe TGD
  • godzina 17.30 - koncert finałowy Punto Latino.
  • godzina 18.30 - zakończenie festynu

Co robić w weekend w Poznaniu? 16 wydarzeń, których nie możesz przegapić

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto