18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1050. Rocznica Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim: Inauguracja obchodów

Paweł Brzeźniak
Na Ostrowie Lednickim została odprawiona msza z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przewodniczył jej Prymas Polski Metropolita Gnieźnieński abp. Józef Kowalczyk
Na Ostrowie Lednickim została odprawiona msza z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przewodniczył jej Prymas Polski Metropolita Gnieźnieński abp. Józef Kowalczyk Dawid Stube/Agencja Fotostube
1047 lat po chrzcie Polski, na trzy lata przed wielką rocznicą, na Ostrowie Lednickim odbyły się gnieźnieńskie obchody tego wyjątkowego dla naszej historii wydarzenia.

Zapoczątkowało je spotkanie w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, gdzie odbyła się konferencja „Teologia i liturgia chrztu od starożytności chrześcijańskiej do czasów nowożytnych”. Jednym z najważniejszych akcentów uroczystości była msza święta sprawowana przez Prymasa Polski ks. abp Józefa Kowalczyka w intencji władców z dynastii piastowskiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, naukowcy oraz duchowieństwo. Zgromadzonych gości przywitał prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który przypomniał o doniosłej roli Ostrowa Lednickiego dla dziejów Polski. – To miejsce naszej państwowej tożsamości, które wpisuje się również w kulturę europejską. Jesteśmy tutaj po to, aby wspólnie uhonorować pamięć przeszłych pokoleń i pokłonić się dziedzictwu, które dla nas tworzyli. Po latach, powrócono do tego miejsca w okresie zaborów, aby poszukiwać korzeni narodowej świetności – przypomniał prof. Wyrwa.

Pośród zaproszonych gości obecny był wojewoda wielkopolski, który podkreślił, iż trudno jest wyobrazić sobie Polskę bez chrztu w 966 roku. – Kolebka państwa to właśnie miejsce, gdzie jesteśmy - Ostrów Lednicki, Gniezno. Poznań. Powstało wówczas nowe państwo, które zaczynało się dopiero tworzyć. Dzisiaj wiemy, że ten początek państwa tu nastąpił, następnie mieliśmy Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku i przybycie Ottona III do Gniezna - to były znaki, że coś się tworzy – przyznał Piotr Florek, który odniósł się także do dalszych planów związanych z obchodami 1050 rocznicy chrztu. – W tej chwili trwają przygotowania. Będziemy podpisywać wspólny list intencyjny między Prymasem Polski, władzami samorządowymi, lokalnymi. Naszym głównym celem jest oczywiście wizyta papieża Franciszka. Będzie wysłane zaproszenie, w cały ten proces zaangażuje się także premier oraz prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – poinformował wojewoda.

Religijną istotę chrztu świętego podkreślił w trakcie swojej homilii Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk. – Chrzest przeznacza nas do świętych misteriów. Cały jest na nie zorientowany, przywołuje je, i się ich domaga. Jest nakierowany na Eucharystię, która z kolei wyrasta z chrztu i jest pokarmem dla wierzących w Chrystusa. Dziś zauważamy, że dzisiejszy świat stara się sprowadzać religię wiary wyłącznie do sfery prywatnej. Żyjemy w czasach politycznej poprawności, ukrytego narzucania jednej poprawnej postawy wobec rzeczywistości wolnej od chrześcijańskiej hierarchii wartości – stwierdził Prymas, który w dalszej części swojej wypowiedzi przypomniał istotne okoliczności, które towarzyszyły obchodom 1000 rocznicy chrztu Polski.

Na zakończenie spotkania, na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyła się druga sesja naukowa poświęcona tematyce chrztu świętego na przestrzeni wieków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto