Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada: Jak się zmienia Święty Marcin? [ZDJĘCIA]

BAZA
Święty Marcin w 2006 roku
Święty Marcin w 2006 roku Janusz Romaniszyn
Co roku Święty Marcin w swoje imieniny dostaje klucze do miasta. Co roku jednak wygląda nieco inaczej. Zresztą klucze też się zmieniają. Zobaczcie sami w naszej galerii.

Przedstawiciele organizatora obchodów imienin ulicy Święty Marcin, czyli CK Zamek, przekonują, że klucze z rąk prezydenta miasta zawsze odbiera prawdziwy święty. Tak zapewnia Grzegorz Bibro, rzecznik prasowy Zamku:

Podczas Imienin Ulicy można zobaczyć tego samego, prawdziwego Świętego Marcina

Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że Święty Marcin z Tours jest niczym wytworna dama – nigdy dwa razy nie zakłada tej samej kreacji. Dlatego warto zobaczyć, jak prezentował się w ciągu ostatnich lat. Przy okazji można zwrócić uwagę na klucze do Poznania, które również przechodzą ewolucję.

Obchody imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu

Święty Marcin, czyli kto?
Święty Marcin przyszedł na świat w IV w na Węgrzech. Jeszcze jako dziecko przeniósł się do Włoch, gdzie poznał chrześcijan. Mając zaledwie 10 lat pragnął przyjąć ich wiarę, ale na chrzest syna nie zezwolił jego ojciec. W wieku 15 lat Marcin został rzymskim legionistą i w tym też wcieleniu możemy go oglądać na paradzie.

Podczas stacjonowania w Galii doszło do zdarzenia, które wpłynęło na życie późniejszego świętego. Młody żołnierz oddał część swojego płaszcza zmarzniętemu żebrakowi, a noc później przyśnił mu się Jezus odziany w jego opończę. To przekonało Marcina do odejścia z wojska i poświęcenia się Kościołowi.

Najpierw udał się do rodziców na Węgry, później mieszkał w Mediolanie, ale popadł w konflikt z arianami. Wreszcie trafił do Francji, gdzie zamieszkał w pustelni i prowadził życie ascety. Podobno potrafił uzdrawiać i dokonywać innych cudów. Za namową mieszkańców miasta Tours został jego biskupem.

W czasie swojej posługi dalej unikał bogactwa i wygód życia doczesnego. Wsławił się niszczeniem pogańskich miejsc kultu oraz walką o uwolnienie skazanych na śmierć zwolenników cesarza Gracjana, a później uznanych za heretyków uczniów biskupa Pryscyliana.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto