Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

116 rzeczy, które odmienią śródmieście Poznania

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Opracowano program, który ma sprawić, że w centrum miasta nie ...
Opracowano program, który ma sprawić, że w centrum miasta nie ... wizualizacja Pracowni Architektonicznej 1050.
Opracowano program, który ma sprawić, że w centrum miasta nie tylko będziemy chętniej bywać, ale ma też przybyć osób chcących tu zamieszkać.

"Zintegrowany Program Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014 – 2030" to nazwa dokumentu, którego opracowywanie trwało przez ostatnie dwa lata. Jego główny cel to uczynienie z centrum Poznania miejsca atrakcyjnego do mieszkania, spędzania tu wolnego czasu, korzystania z oferty kulturalnej i handlowej. Program spaja działania różnych jednostek, które do tej pory były prowadzone niezależnie od siebie.

- Łącznie cały dokument liczy 150 stron i zawiera 116 konkretnych zadań do wykonania w latach 2014-2030 – mówi Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji.

Co istotne, dokument powstał w wyniku ścisłej współpracy z mieszkańcami – były prowadzone konsultacje społeczne, a w prace włączył się zespół, który utworzyli poznańscy społecznicy.

- Wszystkie zadania są podzielone na krótko- i długoterminowe – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Urzędu Miasta. – Te, które uda się zrealizować najszybciej to na przykład rewitalizacja placów, skwerów i innych ciekawych zakątków, których nie brakuje w śródmieściu, a których potencjał nie jest wykorzystany. Najlepszy przykład to chociażby hiszpańskie schody przy ul. Koziej. Inne plany to np. modernizacja płyty Starego Rynku czy rewitalizacja nadbrzeża Warty.

W pracach nad programem brał udział m.in. Jerzy Ruciński ze stowarzyszenia Chwaliszewo.
- Nasza dzielnica już się zmienia – przypomina. – W przyszłym roku w starym korycie Warty powstanie park, który ma być miejscem, gdzie mieszkańcy chętnie będą spędzać wolny czas, leżąc na kocach czy organizując pikniki. W programie jest też mowa o uspokojeniu ruchu na niektórych ulicach Chwaliszewa i uatrakcyjnienia Traktu Cesarsko-Królewskiego.

Program objął nie tylko zadania do wykonania w ścisłym centrum, ale też na Jeżycach, Wildzie, Łazarzu, Śródce, Zawadach i Komandorii.
- Jeżyce stają się taką hipsterską dzielnicą - mówi Hanna Brendel-Grzeszczuk ze stowarzyszenia Piękne Jeżyce. – To oczywiście dobrze, że pojawia się moda na to, aby mieszkać na Jeżycach, ale brakuje tu mieszkań, na które byłoby stać młodych ludzi. Mieszkania w starych kamienicach są za duże i za drogie, dlatego jeśli chodzi o założenia programu, to ja najbardziej liczę na rozwój mieszkalnictwa. Może uda się miastu porozumieć z deweloperami, którzy zdecydowaliby się wybudować na Jeżycach trochę niedrogich mieszkań czynszowych.

Program musi jeszcze zatwierdzić do realizacji Rada Miasta, co ma nastąpić podczas wtorkowej sesji Rady Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto