Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1890 wniosków o ekoulgę w Rybniku. Ile wniosków o zwolnienie z podatku w Twojej dzielnicy? Ile jest kopciuchów?

Aleksander Król
Aleksander Król
arc
Dokładnie 1890 wniosków jak dotąd złożyli rybniczanie o zwolnienie z podatku od nieruchomości ich domów ogrzewanych w sposób ekologiczny. Takie zwolnienie wprowadzone uchwałą radnych obowiązuje w Rybniku od tego roku (2020 r.) przez 2 najbliższe lata. Ma wspierać tych mieszkańców, którzy ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny. Niestety ci są w mniejszości. Szacuje się, że w Rybniku około 18 tysięcy domów ogrzewanych jest węglem.

1890 wniosków o ekoulgę w Rybniku. Ile wniosków o zwolnienie z podatku w Twojej dzielnicy? Ile jest kopciuchów?

Eksperci nie mają wątpliwości, że główną przyczyną smogu w Rybniku jest niska emisja. Dlatego rybniccy radni, chcąc wesprzeć tych, którzy zrezygnowali z ogrzewania węglem podjęli w marcu 2019 uchwałę, wprowadzającą ekoulgę dla właścicieli domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła.

Od tego roku, czyli 2020 ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku nie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez 2 lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości.

Sprawdziliśmy, zainteresowanie ekoulgą jet spore. Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika tłumaczy nam, że jak dotąd (stan na 20.01.2020) złożono i wstępnie zweryfikowano 1890 wniosków w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Sprawdziliśmy też, w których dzielnicach złożono najwięcej takich wniosków, a gdzie zainteresowanie ekoulgą było małe. O ile np. w Boguszowicach złożono 130 takich wniosków, to w Niewiadomiu tylko 16. W Grabowni o ekoulgę wystąpił tylko jeden mieszkaniec!

Liczba złożonych i wstępnie zweryfikowanych (na dzień 20.01.2020 r.) wniosków w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości z podziałem na dzielnice:

  • Boguszowice – 130
  • Chwałęcice – 11
  • Chwałowice – 43
  • Golejów – 28
  • Gotartowice – 37
  • Grabownia – 1
  • Kamień – 42
  • Kłokocin – 15
  • Niedobczyce – 125
  • Niewiadom – 16
  • Orzepowice – 99
  • Popielów – 40
  • Rybnicka Kuźnia – 82
  • Rybnik (Śródmieście, Północ, Maroko-Nowiny, Ligota, Paruszowiec-Piaski, Zamysłów, Smolna, Meksyk) – 1102
  • Stodoły – 10
  • Wielopole – 38
  • Zebrzydowice – 42
  • Ochojec – 29

Niestety jak wyliczono około 18 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób nieekologiczny.

- Około 18 tysięcy domów jednorodzinnych w Rybniku ogrzewanych jest węglem. Takie szacunki wynikają z analizy danych z ostatniego spisu powszechnego, danych z gazowni i ciepłowni oraz danych z geodezji – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Tymczasem 31 grudnia 2021 r. zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego - upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat.

Czas ucieka, a ilość kopciuchów które trzeba zlikwidować i wymienić na ekologiczne źródła ciepłą jest zatrważająca, nie tylko w Rybniku, ale na terenie całego Śląska.

60 procent ankietowanych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej musi do końca 2021 zlikwidować kopciucha

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie TAURON Ciepło wynika, że 60 proc. ankietowanych gospodarstw domowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, korzystających obecnie z pieców węglowych musi do końca 2021 roku zmienić sposób ogrzewania.
Takie dane płyną z badania opinii publicznej, dotyczącego znajomości i konsekwencji przepisów uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Badanie zostało zrealizowane w IV kwartale 2019 roku na terenie miast konurbacji śląsko-dąbrowskiej, gdzie TAURON Ciepło dostarcza ciepło sieciowe.

– Przeprowadziliśmy badania, w ramach których chcieliśmy uzyskać aktualne i miarodajne dane, na temat świadomości społecznej dotyczącej konieczności wymiany źródła ogrzewania – mówi Małgorzata Kuś rzecznik prasowy TAURON Ciepło.

O uchwale antysmogowej słyszało 76,8 proc. ankietowanych, jednak aż 22,1 proc. z nich uznało, że zapisy ich nie dotyczą, a kolejne 54 proc. przyznało, że nie ma wiedzy na ten temat. Pytania skierowane do obecnych użytkowników kotłów węglowych ujawniły, że tylko 2,9 proc. tych urządzeń jest najwyższej, piątej klasy energetycznej.

Kluczowym zagadnieniem, jakie badano był rok produkcji kotła, który wraz z informacją o klasie energetycznej urządzenia wyznacza termin jego wymiany. Okazało się, że 60,1 proc. obecnie użytkowanych kotłów będzie trzeba wymienić do końca 2021 r., ponieważ zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 r.

– Wyniki badania pokazują, że pomimo różnorodnych działań informacyjnych, do znacznej części opinii publicznej nie dotarła informacja na temat przepisów uchwały i wynikających z nich obowiązków – mówi rzecznik prasowy TAURON Ciepło. – Równocześnie, znaczący odsetek osób z konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które w najbliższych dwóch latach będą musiały wymienić źródło ciepła, deklaruje chęć podłączenia ciepła sieciowego – dodaje Małgorzata Kuś.

Uchwała antysmogowa województwa śląskiego

W 2017 roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której celem jest poprawa jakości powietrza. Uchwała wprowadziła ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, w szczególności kotłów, kominków i pieców, jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło.
Przepisy uchwały wprowadziły zakaz używania takich paliw jak: węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z jego wykorzystaniem; muły węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem; paliwa, w których udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. oraz biomasa stała, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.
Uchwała antysmogowa precyzuje terminy, w których konieczna jest wymiana ogrzewania, na bardziej ekologiczne.

Akcja Karny Kopciuch

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch

O co chodzi w akcji edukacyjnej Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl i rybnik.naszemiasto.pl się przyłączyły)? Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. Podejmujemy - niepublicznie - następujące kroki.

1. Krok. Edukujemy.

- Przesyłamy materiały o wpływie smogu na zdrowie i życie
- Zachęcamy do wymiany źródła ciepła
- Przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

2. Krok. Kontrolujemy.

Jeśli działania podjęte w pierwszym kroku nie przyniosą żadnych efektów – kontrolujemy.
- Informujemy o uciążliwej działalność obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
- Weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

3. Krok. Piętnujemy.

Jeśli działania podjęte w kroku drugim nie przyniosą żadnych efektów, w ostatecznych sytuacjach piętnujemy.
- Adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
- Wszczynamy zgodną z prawem procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto