Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 km/h na obszarze prawie całego miasta?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Poznańska Masa Krytyczna promuje pomysł wprowadzenia ...
Poznańska Masa Krytyczna promuje pomysł wprowadzenia ... archiwum/ZDM
Poznańska Masa Krytyczna promuje pomysł wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h na obszarze zabudowanym w miastach, wsiach i na osiedlach.

Projekt ma zasięg ogólnoeuropejski – jego autorzy zbierają głosy poparcia w wielu krajach Europy. Pomysł, by w obszarze zabudowanym ograniczenie prędkości zmniejszyć z 50 do 30 km/h popiera Poznańska Masa Krytyczna.

„Dziś ta sprzyjająca człowiekowi prędkość, bez przesady można rzec: prędkość na ludzką miarę, jest zaledwie wyjątkiem, a o każdy obszar uspokojonego ruchu trzeba mocno walczyć” – czytamy na stronie stowarzyszenia.

Strefa Tempo 30 w 2014 roku?

W Poznaniu niedawno wprowadzono takie ograniczenie w ścisłym centrum Poznania. Strefa Tempo 30 ma być rozbudowana, ale dopiero w 2014 r. Zdaniem zwolenników ograniczania prędkości powinno być odwrotnie – domyślnie ulice powinny być objęte prędkością 30 km/h, a podwyższenie jej ma być wyjątkiem, podlegającym debacie społecznej.

„Poprawia się płynność ruchu, mniej jest hamowania i przyspieszania, można zlikwidować część sygnalizacji świetlnych, a skrzyżowania przekształcić w równorzędne” – przekonują członkowie Poznańskiej Masy Krytycznej. – „Na ulicach jest bezpieczniej, więc więcej osób rezygnuje z jazdy samochodem i decyduje się podróżować komunikacją publiczną, pieszo czy rowerem. Mniej jest korków, spalin, hałasu, drgań i emisji ciepła”.

Poznań jak Paryż?
Przykładem miasta, gdzie coraz większe obszary objęto takim ograniczeniem, jest Paryż, gdzie 30 km/h jeździ się już na co trzeciej ulicy. Ruch uspokojono także na ulicach handlowych i osiedlach w Edynburgu. Podobne rozwiązania mają także pojawić się w Londynie.

Pomysł popierają także niektórzy polscy samorządowcy. W czasie IV Kongresu Mobilności Aktywnej pod projektem popisali się m.in. prezydenci Gdańska i Skarżyska-Kamiennej, wiceprezydent Tczewa i wiceburmistrz Malborka.

Zobacz też: Katastrofa helikoptera na Pomorzu pod Kościerzyną. Nie żyją trzy osoby [wideo]
Poznańska Masa Krytyczna apeluje o poparcie projektu także do prezydenta Poznania, do czego najlepszą okazją będzie rozpoczynający się 16 września Tydzień bez Samochodu. „Złożony podpis muszą wspierać konkretne decyzje, na których realizację znajdą środki w budżecie, i to już w przyszłorocznym” – zwracają uwagę członkowie Poznańskiej Masy Krytycznej.

Waszym zdaniem takie ograniczenie ruchu to dobry pomysł? Czekamy na komentarze pod artykułem.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto