Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300-lecie Bambrów w Poznaniu: Zabytkowy tramwaj z Bambrami i pocztą przejechał przez miasto [ZDJĘCIA]

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Obchody 300-lecia przybycia Bambrów do Poznania.

Kolejne zdjęcie --->
Obchody 300-lecia przybycia Bambrów do Poznania. Kolejne zdjęcie --->Waldemar Wylegalski
W sobotę, 19 października odbyła się kontynuacja obchodów 300-lecia przybycia Bambrów do Poznania. Z tej okazji na Placu Wielkopolskim można było podziwiać Bamberki w tradycyjnych strojach, a także zobaczyć zabytkowy tramwaj, który przejechał przez miasto. Zobacz zdjęcia!

Bambrzy zostali zaproszeni do Poznania przez ówczesne władze miasta, aby odbudować wsie zniszczone w wyniku wojny północnej i zarazy. Fakt, że byli katolikami sprawił, że szybko zintegrowali się z miejscową ludnością i spolonizowali. Dziś mówi się, że w co czwartym poznaniaku płynie bamberska krew.

Czytaj też: Poznań: Książki o Bambrach w Muzeum Bambrów Poznańskich

Z okazji święta Bambrów w sobotę przez miasto przejechał zabytkowy tramwaj, w którym w ramach „Tramwajowej Poczty Specjalnej” Pocztylion w uroczystym stroju z czasów Królestwa Kongresowego przewiózł przesyłki i zagrał sygnały z 1830 roku.

- Dzisiaj jestem Pocztylionem Poczty Polskiej i spełniam bardzo ważną funkcję. Zostałem zaproszony do tego, żeby zadbać o jakże cenne przesyłki, które w tym dniu społeczeństwo wysyła do krewnych. Tak jak Pocztylion historyczny mam za zadanie przejąć je z Urzędu Pocztowego 9, co miało miejsce przed chwilą, przejąć je i w bezpieczny, ale też atrakcyjny sposób dostarczyć je na Urząd Oddawczy Poznań 1 - mówi Sławomir Tomków z Poczty Polskiej, który w sobotę wcielił się w historycznego Pocztyliona.

Pocztylion oprócz przesyłek miał przy sobie specjalną trąbkę, na której wygrywał melodie z 1830 roku.

- Trąbka dzisiaj służy do tego by przybliżyć społeczeństwu do czego była ona potrzebna w XIX w. To nie był instrument do robienia hałasu czy wyłącznie do rozrywki. Jej głównym zadaniem była komunikacja Pocztyliona że społeczeństwem. Informowała ona, że Pocztylion się zbliża, że należy przygotować przesyłki do odprawy. Pocztylion za pośrednictwem trąbki informował również o ilości potrzebnych koni na zmianę. Gdy zbliżał się do miasta dawał znak i w mieście już wiedziano jaką odpowiednią liczba koni trzeba przygotować do dyliżansu - tłumaczy Pocztylion.

Specjalnie na uroczyste obchody do Poznania przyjechali goście z Bambergu, w tym burmistrz Andreas Starke, były burmistrz Herbert Lauer, przedstawiciele Rady Miasta Bamberg, ok. 20 ogrodników w tradycyjnych strojach z Dzielnicy Ogrodników z Bambergu i mieszkańcy Bambergu oraz Bamberki w strojach odświętnych.

Sprawdź też: Poznań: "Gęsina na imieninach" na 11 listopada. Po raz trzeci w konkursie kulinarnym wybiorą najlepsze dania z gęsi

Obchody 300-lecia przybycia Bambrów do Poznania przyciągnęły na Plac Wielkopolski wiele osób, które podziwiały Bamberki i Pocztyliona w tradycyjnych strojach.

- Słyszeliśmy w mediach, że takie wydarzenie dzisiaj będzie, więc z ciekawości przyszliśmy je zobaczyć. Tramwaj w tej odsłonie znam, bo kiedyś takim jeździłem. Kojarzę również te piękne stroje Bamberek, bo sam wywodzę się z Bambrów. Jednak muszę przyznać, że o funkcji Pocztyliona dowiedziałem się dopiero dzisiaj i jest to fascynujące

- przyznaje pan Lech.

Kolejny dzień świętowania przypada w niedzielę. Wtedy to w Katedrze Poznańskiej odbędzie się msza święta koncelebrowana przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego, z udziałem zaproszonego arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schick’a.

Dalsza część niedzielnych obchodów odbędzie w Luboniu, gdzie o godz. 15 przez miasto przejdzie Korowód Bamberski.

Obchody 300-lecia przybycia Bambrów do Poznania.

Kolejne zdjęcie --->

300-lecie Bambrów w Poznaniu: Zabytkowy tramwaj z Bambrami i...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto