Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego upamiętniona w Strzebielinku |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
W Strzebielinku upamiętniono 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podczas uroczystości przekazano kościołowi parafialnemu w Gniewinie kopię Obrazu Matki Boskiej Strzebielińskiej, który namalował jeden z internowanych w Strzebielinku.

13 grudnia 2016 roku minie 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Obchody upamiętniające tamto wydarzenie odbyły się w Strzebielinku, gdzie mieścił się jeden z ponad 50 obozów internowanych w Polsce. Obecnie zlokalizowany jest tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod tablicą upamiętniających internowanych, którzy przebywali w Strzebielinku. A następnie w kościele parafialnym w Gniewinie odprawiona została uroczysta msza św. za Ojczyznę w intencji internowanych działaczy "Solidarności" w Strzebielinku. W trakcie nabożeństwa przekazano parafii kopię Obrazu Matki Boskiej Strzebielińskiej, który namalował nieżyjący już artysta-malarz Antoni Szymkowski, który również przebywał w strzebielińskim obozie i to właśnie tam go namalował. Następnie obraz został przewieziony do Torunia, a 11 grudnia 2016 roku trafił do kościoła pw. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie.

Zobacz także:
W Strzebielinku odsłonięto tablicę internowanych

- Tutaj już [w Strzebielinku - dop. red.] jest ślad naszej pamięci w postaci tablicy i planszy informacyjnej mówiącej o tym miejscu. Jest to szczególne miejsce, bo za tym murem przesiadywało 501 osób bez wyroku, 501 osób skazanych, dlatego, że chcieli zbudować nowa nadzieję w naszym kraju. A ta nadzieja miała swoje imię. Nazywała się solidarność, którą chciano zlikwidować - mówił podczas uroczystości Andrzej Drzycimski, jeden z internowanych w Strzebielinku. - W całej Polsce było ponad 50 obozów internowania, przebywało w nich ponad 10 tys. osób. To dzięki postawie tych wszystkich osób, którzy podjęli to wyzwanie, walkę o nową Polskę jesteśmy dzisiaj wolni.

Z kart historii

Obóz w Strzebielinku utworzono w pawilonach oddziału zewnętrznego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za szczególnie niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w tym sześciu członków prezydium oraz wielu związkowców, między innymi: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec i Jerzy Kiszkis.

Do Strzebielinka przewożono nie tylko znane osoby z głębi Polski, lecz także ludzi z pobliskich miejscowości. W obozie znaleźli się m.in.: Henryk Rządkowski, pracownik fabryki obuwia Neptun w Wejherowie, Tadeusz Kisielewski i Maciej Pelowski z Redy, a także Krzysztof Łęgowski i Zbigniew Poźniak z Rumi.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski (szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego) wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. Trwał do 22 lipca 1983 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto