Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45+ znaczy lepszy w pracy

Lilia Łada
Lilia Łada
Wyższe kwalifikacje zawodowe, warsztaty z psychologiem, by podnieść samoocenę, a nawet zajęcia z... choreoterapii - to wszystko czeka na 250 uczestników programu Reintegracja 45+.

Program ma na celu ułatwienie dostępu do rynku pracy osobom mającym więcej niż 45 lat z Poznania i powiatu poznańskiego. Dlaczego akurat oni?
- Osoby z tej grupy wiekowej najdotkliwiej odczuli koszty okresu transformacji gospodarczej w Polsce - wyjaśniała Ewa Rosochacka, koordynator projektu.

Grupa 45+ będzie rosła

Jak dowodzą dane Powiatowego Urzędu Pracy najwięcej bezrobotnych - 34,3 proc. - to osoby w wieku 25-34 lata.
- Jednak zaraz za nimi plasuje się grupa wiekowa 45-54 lata z wynikiem 23,4 procent - wyliczała Maria Sowińska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Ta grupa będzie jednak rosła: zgodnie z prognozami GUS-u między rokiem 2002 a 2030 liczba osób w wieku 45-64 lata wzrośnie o 14, 6 procent. To oznacza, że osób w tym wieku będzie więcej także na rynku pracy. Obecnie stanowią oni około 30 proc. zatrudnionych, w 2030 będzie to aż 49 procent.

- Polska ma bardzo niską aktywność zawodową ludzi po 50 roku życia - ostrzegała Ewa Rosochacka. - U nas wskaźnik aktywności zawodowej wynosi 29, 7 procent, a w Unii 44,7 procent. Nasz program ma tych ludzi zaktywizować, skłonić do powrotu i aktywnego uczestnictwa w rynku pracy.

Myślą, że są do niczego

Problemem pracowników tej grupy wiekowej jest bardzo często przekonanie, że ze względu na wiek już do niczego się nie nadają. Niestety, często pogląd ten podzielają pracodawcy. Dlatego projekt jest skierowany głównie do osób trwale bezrobotnych, a także tych, które korzystają stale z pomocy społecznej, są bezdomne, uzależnione lub właśnie opuściły więzienie.

- Nasi wolontariusze informują o programie w parafiach, klubach seniora i tych wszystkich instytucjach związanych ze środowiskiem osób starszych - mówiła Ewa Rosochacka. - Mamy już wstępnie zakwalifikowanych 20 osób.

Od psychologa do komputera

Uczestnicy programu przede wszystkim będą mieli zbadany potencjał zawodowy, mogą liczyć na pomoc psychologa i prawnika. Każda osoba będzie miała indywidualnie ustalony plan działania, a nauczyć się będą mogli między innymi obsługi komputera czy języków obcych. Przygotowano dla nich także nowość - warsztaty choreoterapii, czyli terapii tańcem, które zwiększają świadomość siebie w oparciu o techniki pracy z ciałem, ruchem i ekspresją, a dzięki temu podnoszą samoocenę, wiarę w siebie we własne możliwości i umiejętności.

- Chcielibyśmy, żeby uczestnicy programu zmienili swoje nastawienie do siebie i do swojego wieku - tłumaczyła Ewa Rosochacka. - Żeby wiek stał się ich atutem na rynku pracy. Żeby się go nie wstydzili, tylko umieli wykorzystać.

Program Reintegracja 45+ potrwa do 30 czerwca 2011 roku. Jest współfinansowany  przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego koszt wyniesie 1 818 166 złotych.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto