Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

64. rocznica Poznańskiego Czerwca '56. Jak będą wyglądały obchody?

BLD
W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną obchody 64. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 będą wyglądało nieco inaczej niż zwykle.
W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną obchody 64. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 będą wyglądało nieco inaczej niż zwykle. Łukasz Gdak
Pandemia koronawirusa spowodowała, że 64. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56 będziemy obchodzić inaczej niż zwykle. Choć w programie zaplanowano tradycyjne składanie kwiatów przy Pomniku Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., to już bieg z tej okazji będzie... wirtualny.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 będą wyglądało nieco inaczej niż zwykle.

Uroczystość centralną przy Pomniku Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 zaplanowano o godz. 9.30. Dwie godziny później odbędzie się z kolei msza w kościele oo. Dominikanów na al. Niepodległości.

Można pobiec dla powstańców

W niedzielę niedzielę hołd ofiarom Czerwca '56 oddadzą także biegacze. Tegoroczna edycja imprezy będzie różnić się od pozostałych. Ze względu na pandemię Bieg Czerwca '56 zaplanowano wirtualnie. Oznacza to, że każdy z uczestników pokona wymagane 10 km na własną rękę.

Jak wziąć udział w biegu? Po zarejestrowaniu się w systemie i otrzymaniu numeru startowego (który będzie można wydrukować i z nim biec) każdy z uczestników biegu będzie miał do pokonania dystans minimum 10 km. Może to zrobić w dowolnym miejscu i w przedziale czasowym - od 28 czerwca do 8 lipca. Dystans będzie można pokonać biegnąc od startu do mety - pokonując jednorazowo 10 km lub "na raty" rozkładając bieg na dowolne 3 dni.

Uczestnik swój bieg może rejestrować dowolnym urządzeniem, które pozwala zapisywać czas i pokonaną trasę. Ważne, aby była możliwość przesłania zdjęcia lub zrzutu ekranu pokazującego bieg z widocznym dystansem i czasem. Po ukończeniu biegu uczestnik przesyła swój wynik w systemie, w którym się rejestrował. Zgłoszenie wymaga wpisania uzyskanego czasu oraz dołączenia zdjęcia lub zrzutu ekranu, pokazującego pokonaną trasę wraz z widocznym dystansem i czasem.

Zawodnik dostanie najpierw medal wirtualny, który finalnie zamieni się w prawdziwe wyróżnienie. Po zakończeniu całej rywalizacji uczestnicy otrzymają kurierem medal oraz koszulkę.

Uczestnicy będą mogli startować:

  • indywidualnie,
  • na rolkach,
  • z kijkami,
  • najmłodsi (pod nadzorem rodziców).

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56

Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego znów dostępne jest dla zwiedzających przy ul. Święty Marcin 80/82. Zmiany dokonane w ostatnich tygodniach można zobaczyć już przy wejściu. Na nowo powstało mieszkanie z lat 50. Wprowadzone modyfikacje sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji. Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Poznańskim Czerwcu '56 stała się bardziej usystematyzowana i jaśniejsza. Swoje indywidualne miejsce znalazł wątek dotyczący MPK, zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o tamtych wydarzeniach.

Wystawa na Skwerze Eki z Małeki

Od soboty, 27 czerwca na Skwerze Eki z Małeki rozpocznie się wystawa zdjęć, kart historii ludzi, miejsc z tamtych dni. Wystawa ma przybliżyć, pokazać mieszkańców Łazarza, którzy stracili życie podczas wydarzeń Czerwca 56. W ramach ekspozycji znajdą się zdjęcia z przestrzeni Łazarza, miejsc będących świadkiem tamtych dni.

Zaprezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca'56 oraz ze zbiorów Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz.

Zobacz też:

Szykany natychmiast dotknęły uczestników demonstracji. Pierwsze zatrzymania miały miejsce jeszcze w czasie tłumienia protestów. Największa fala aresztowań przeprowadzona przez funkcjonariuszy UB i MO miała miejsce w nocy z 28 na 29 czerwca 1956 roku.

Zobacz kolejne zdjęcia ----->

"Żądamy chleba!" Poznański Czerwiec '56 na niezwykłych zdjęciach

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto