18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7. Biennale Fotografii - Świebodziński Jezus w Galerii Piekary [ZDJĘCIA]

Natalia Krawczyk
„Kiedy zbudowano Tesco w Świebodzinie? 5 lat przed Chrystusem” – takim kontrowersyjnym tytułem przyciąga do poznańskiej Galerii Piekary otwarta w piątkowy wieczór wystawa fotografii.

Zdjęcia podziwiać można w ramach 7 Biennale Fotografii, które rozpoczęło się w piątek w stolicy Wielkopolski. Choć Galeria Piekary nie uchodzi za jeden z ważniejszych punktów kulturalnych Poznania, a organizowana wystawa nie została specjalnie nagłośniona medialnie, zjawiło się na niej całkiem sporo ludzi. Większość z nich zaintrygowana została tytułem, który trudno jest zinterpretować jednoznacznie.

- Wszyscy pamiętamy sceny, które jeszcze niedawno toczyły się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Tam istotą konfliktu był krzyż. Dla jednych to tylko dwa skrzyżowane kawałki drewna, dla drugich symbol świętości. To jest właśnie siła symbolu w religii. W Świebodzinie mamy sytuację odwrotną. Tam powstały Chrystus to symbol siły – tłumaczy autor zdjęć, Konrad Pustoła.

Zobacz także: W Poznaniu rozpoczęło się 7. Biennale Fotografii

Wystawa składa się z kilkunastu zdjęć przedstawiających pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie. Został on ukazany w najróżniejszych i najdziwniejszych ujęciach. - Chodzi o to, że pomnik jest tak ogromny, że widać go z każdego punktu w Świebodzinie. Nie można na niego nie zwrócić uwagi. Ma się wrażenie, że ten Chrystus cały czas na ciebie patrzy – dodaje Pustoła.

Wystawie towarzyszy projekcja krótkiego filmu. - Wynająłem specjalnie balon, aby pokazać Chrystusa z innej strony. Chciałem ukazać nie pomnik oczami mieszkańców, ale sytuację odwrotną. Co dokładnie widzi Chrystus patrząc na Świebodzin – opowiada autor wystawy.

Przypomnijmy, że pomnik Chrystusa Króla stanął w Świebodzinie w listopadzie ubiegłego roku. Wzorowany był na Chrystusie Zbawicielu, który nieodłącznie kojarzony jest z krajobrazem brazylijskiego Rio de Janeiro. Jednak pomnik powstały w maleńkim miasteczku w Wielkopolsce jest o sześć metrów wyższy. Sprawiło to, że do czerwca tego roku był najwyższym pomnikiem Chrystusa na świecie. Wtedy to w Limie stanęła figura Chrystusa Pacyfiku.

- Odwiedzający wystawę, mogą teraz zadać sobie pytanie, jJaki jest sens takich dewocjonaliów. Jeśli Świebodzin chce być jak Rio de Janeiro, a za chwilę większy pomnik pojawia się w Peru. Można zauważyć, że z religią ma to niewiele wspólnego, a i element promocyjny z tego dziwny. Obecnie to wyścig typu: kto ma większego – podsumowuje Konrad Pustoła.

Wystawę oglądać można do 31 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto