Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania – nominacje: Arkadia

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Kiedyś koncertowali tu Franciszek Liszt i Niccolo Paganini, a dziś dla przeciętnych poznaniaków to po prostu bardzo ładny budynek, gdzie znajduje się EMPiK.

W Poznaniu nie brakuje budynków, których wartości historycznej większość poznaniaków nie docenia, bo nie ma pojęcia o ich bogatej i ciekawej przeszłości. Arkadia znajdująca się przy placu Wolności jest tego najlepszym przykładem.

Okazały budynek wzniesiono na podstawie projektu Davida Gilly’ego w latach 1802-1804 jako siedzibę dla teatru miejskiego. Widownia mogła pomieścić aż 800 osób, ale grane w języku polskim spektakle nie cieszyły się wielką popularnością m.in. ze względu na brak ogrzewania.

Ostatnim polskim spektaklem, który tu wystawiono był „Mazepa” Juliusza Słowackiego. Później teatr przeniesiono do nowego budynku, który powstał kilkadziesiąt metrów dalej (dzisiejsza siedziba Teatru Polskiego).     

Gmach Arkadii w obecnej formie stoi tu od 1879 r. Po przebudowie organizowano w nim przedstawienia wyłącznie niemieckojęzyczne, a także koncerty. Na pewno wielkimi gwiazdami, które tu wystąpiły byli Franciszek Liszt i Niccolo Paganini.

W 1913 r. funkcję teatralno-koncertową od Arkadii przejął wybudowany w 1913 r. Teatr Wielki.

Arkadia zapisała też ważną kartę w historii Poznania. 27 grudnia 1918 przed budynkiem, podczas szturmu na znajdujące się naprzeciw prezydium pruskiej policji zginął pierwszy w Poznaniu powstaniec wielkopolski - Franciszek Ratajczak. I to właśnie jego imię nosi dziś
ulica, przy której znajduje się Arkadia.

W dwudziestoleciu międzywojennym Arkadia zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu kulturalnym – najpierw zamieniono ją na kawiarnię, a od 1927 r. do 1939 r. mieściło się tu studio rozgłośni Polskiego Radia.

Po II wojnie światowej budynek przeznaczono na działalność handlową i usługową i częściowo jest tak do dziś. Na parterze Arkadii znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, drogeria i bardzo duży salon sieci EMPiK. Gdy wskazując na Arkadię, zapytamy przeciętnego poznaniaka, co to za budynek to 9 na 10 powie nam, że to właśnie EMPiK.

Na szczęście udało się w budynku znaleźć też miejsce dla artystów, którzy podtrzymywaliby teatralne tradycje tego miejsca. Od 1992 r. Arkadia jest bowiem siedzibą Teatru Ósmego Dnia.

W Poznaniu nie brakuje pięknych obiektów o dużej wartości historycznej i Arkadia jest tego najlepszym przykładem. 

Arkadia jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 7 cudów Poznania – nominacje: Arkadia - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto