Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Biblioteka Raczyńskich

twine
twine
Biblioteka Raczyńskich to najstarsza biblioteka publiczna w Polsce, w której zbiorach znajduje się aż ponad 1,5 miliona woluminów!

Pomimo zmiennych kolei losu biblioteka od 180 lat funkcjonuje w tym samym miejscu na poznańskim placu Wolności. Jest najstarszą, istniejącą od 1829 roku, biblioteką publiczną w Polsce. Powstała z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego, mecenasa nauki i sztuki, a zarazem miłośnika architektury. To dzięki jego sugestiom front budynku przy placu Wolności wzorowano na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru.

Najcenniejsze w bibliotece są tzw. zbiory specjalne: rękopisy, stare druki, mapy i dzieła ikonografii. Unikatem światowym jest jedyny zachowany egzemplarz praskiego wydania tzw. koncjonału husyckiego z 1541 roku. Chlubą biblioteki jest też 10-tomowy atlas kartograficzny "Novus Atlas Absolutissimus" wydawany w Amsterdamie w latach 1647- 1658.

Obecnie w bibliotece jest zarejestrowanych 80 tysięcy czytelników i aż 1,675 miliona woluminów!

Biblioteki w Polsce istniały już wcześniej, jednak główna siedziba Biblioteki Raczyńskich stanowiła pierwszy w Polsce obiekt zbudowany specjalnie na cele biblioteczne. Dawniej zbiory były udostępniane wyłącznie prezentacyjnie, obecnie można z nich korzystać nie tylko w czytelni, ale też wypożyczać książki do domu. Biblioteka Raczyńskich ma 49 filii rozsianych po całym mieście.

Placówka będzie się już niebawem rozbudowywać. Zabytkowy gmach zostanie połączony zadaszeniem i systemem przejść z nową częścią. Długo trwały przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych. Powiększenie budynku planował już sam fundator Raczyński, jednak dopiero w XXI wieku jego wizja ma szanse się urzeczywistnić. Konkurs na rozbudowę biblioteki został ogłoszony w 2003 roku. Umowę na rozbudowę podpisano z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego 24 czerwca 2009 roku.

W nowej części biblioteki poza informatorium i wypożyczalnią mają się znaleźć galeria sztuki oraz kawiarnia z dostępem do bezprzewodowego Internetu i prasą. Usytuowany wzdłuż Alei Marcinkowskiego kompleks obu gmachów ma szansę stać się, w warstwie urbanistycznej, wartościowym elementem centrum Poznania.

Biblioteka pozostaje miejscem żywym, spełniającym również funkcję regionalnej instytucji kultury. Podczas Nocy Muzeów odbywającej się 16-17 maja 2009 roku, w godzinach od 23.00 do 3.00 nad ranem na fasadzie biblioteki wyświetlana była wielobarwna wizualizacja wykonana nowoczesną metodą tzw. mappingu. Autorem wideo dopasowanego do planu architektonicznego budynku był młody poznański artysta wizualny Arkadiusz Nowakowski, a muzykę do jego krótkich filmów skomponował Patryk Kraśniewski.

- Był to innowacyjny projekt i bardzo dobra promocja dla naszej biblioteki. Cieszymy się, że to nasz budynek został wybrany jako pierwszy w Polsce na tego typu przedsięwzięcie – przyznała zastępczyni dyrektora biblioteki, Anna Chwalisz.

Biblioteka Raczyńskich jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto