Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Dębina

Lilia Łada
Lilia Łada
Ten urokliwy las zajmuje 80 ha i stanowi pozostałość lasu łęgowego rosnącego niegdyś na zalewowej terasie Warty. Rośnie tu około 400 stuletnich dębów i żyje ponad 50 gatunków zwierząt.

Dębina jest niezwykle malownicza: to las najbardziej zbliżony do lasów naturalnych na terenie Poznania. Leśny pejzaż urozmaicają stawy, które są starorzeczami i mają mocno rozbudowaną, urozmaiconą strefę przybrzeżną.

Zaczęła księżna Ludwika

Te względy zadecydowały, że już w XIX wieku Dębina cieszyła się szczególnym wzięciem jako miejsce pikników i całodziennych wypraw poznaniaków na świeże powietrze. Tradycję tę zapoczątkowała księżna Ludwika, żona namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego Antoniego Radziwiłła, która miała w tym lesie swoją willę. Dojeżdżała do niej specjalnie wytyczoną drogą - obecnie to ulica Droga Dębińska.

Ponieważ wzorem księżnej na pikniki wybierali się także wszyscy poznaniacy, z czasem wzdłuż drogi zaczęły powstawać różnego rodzaju kompleksy rozrywkowe: pawilony muzyczne, podesty do tańca, restauracje, kawiarnie, a także ogródki rozrywkowe z karuzelami i huśtawkami. Jednym z najbardziej znanych wesołych miasteczek była Fogielka mieszcząca się przy obecnym skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej, obowiązkowe miejsce do zaliczenia, jeśli w rodzinie były małe dzieci.

Już w latach 20. ubiegłego wieku na Dębinie funkcjonowało ujęcie wody pitnej dla Poznania, które zresztą odbiło się na stanie lasu tak bardzo, że trzeba było go otoczyć specjalną ochroną. Zajmował się tym Komitet Ochrony Przyrody, a jego rolę przejęło miasto Poznań, tworząc na terenie lasu użytek ekologiczny w 1985 roku. Obecnie terenem tym opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Stowarzyszenie Miłośników Dębiny.

Wspaniała ścieżka rowerowa

Dębina jest częścią tzw. południowego klina zieleni miasta Poznania - można z niej ścieżką rowerową dojechać do terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego. Warto też przejść się na drugą stronę rzeki mostem kolejowym na Starołękę, podziwiając po drodze niezwykle piękne widoki. Ścieżka rowerowa prowadzi także stamtąd w stronę centrum miasta i jest to jedna z najbardziej malowniczych dróg w Poznaniu: biegnie wierzchem wałów przeciwpowodziowych, skąd jadąc można podziwiać z góry płynącą Wartę i porastające jej  brzegi malownicze kępy drzew.

Dojeżdżając do mostu Królowej Jadwigi warto zwrócić uwagę na Dom Kultury nr 1, rozciągający się tuż za wałami przy Drodze Dębińskiej. To dawne nadwarciańskie łazienki - w głównym budynku domu znajdowały się kasy biletowe, pogotowie ratunkowe i restauracja, a w bocznych skrzydłach kabiny i szatnia. Zachował się także prawie bez zmian znajdujący się obok dziedziniec miejski „Pod Słońcem”, nazywany potocznie "ogrodem jordanowskim".

Szczególnie jednak piękne na Dębinie są dęby rosnące na nadwarciańskich łęgach aż po Rogalin. Jeden z bardziej okazałych rośnie na drodze do dębińskiej leśniczówki. Warto mu się przyjrzeć, bo niewiele już takich dębów zostało...

Las Dębina jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto