Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 Cudów Poznania - nominacje: Dworzec kolejowy

Redakcja
Każdy z poznaniaków wie, w którym miejscu w Poznaniu jest Dworzec Główny. Ale czy wie też, że to nie pierwsza lokalizacja dworca? Zapewne nie, bo rzadko mówi się o jego historii.

Pierwsza poznańska stacja kolejowa powstała w 1848 r. dla obsługi pasażerów nowo zbudowanej linii Poznań - Stargard Szczeciński – Szczecin. Umiejscowiono ją poza obrębem fortyfikacji miejskich między dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza i Zwierzyniecką w miejscu obecnej zajezdni tramwajowej i na skraju dzisiejszego ogrodu zoologicznego.

Jednak w związku z budową dalszych linii kolejowych stary dworzec szybko stał się za mały i powstała potrzeba budowy nowego dworca centralnego. Jego budowa trwała 10 lat, oddano go do użytku w 1879 r., a okazały neoromański gmach  nazwano Dworcem Głównym. Tak pozostało do dziś.

W 1945 r. podczas działań wojennych dworzec został zniszczony. odbudowano go 4 lata później. Nie był to jednak taki dworzec, jaki widujemy dziś. Obecną postać zawdzięczamy przebudowie, która miała miejsce w 1976 r.

Poznański dworzec jest jednym z największych w kraju. W dzień powszedni odjeżdża z niego około 180 pociągów - możemy się poszczycić z połączeniami z Berlinem, Budapesztem, Paryżem, Moskwą , Ostrawą, itd.

W skład kompleksu Dworca Głównego wchodzi też Dworzec Zachodni – a raczej wejście zachodnie od ulicy Głogowskiej. Zostało zbudowane w 1928r. według projektu Władysława Czarneckiego. Dworzec Główny to także tzw. Dworzec Letni, zwany też Dworcem Hindenburga lub  Cesarskim Pawilonem Dworcowym, znajdujący się na przedłużeniu peronu 4.  Warto też przypomnieć, że to właśnie na dworzec kolejowy  27 grudnia 1918 roku przyjechał Ignacy Paderewski i tu rozpoczęła się jego wizyta w Poznaniu, której efektem był wybuch powstania wielkopolskiego.

Dworzec ma być całkowicie przebudowany w związku z organizacją EURO 2012 w Poznaniu oraz połączony ze znajdującym się w niedalekiej, aczkolwiek uciążliwej dla pasażerów z większym bagażem podróżnym, odległości dworcem PKS.

Ciekawostką jest fakt, że 16 lipca 2007 roku o godz. 1.30 na peronie 5 zatrzymał się na ponad 10 minut pociąg Orient Express. Przyciągnęło to na stację dość dużą rzeszę poznaniaków. A przy peronie 4a dwa razy dziennie można spotkać parowóz prowadzący planowy pociąg do Wolsztyna. Zatrzymują się tu także pociągi "Pirat", "Cegielski" i kilka innych prowadzonych trakcją parową.

Dworzec to miejsce niezwykłe: spotykają się u ludzie podróżujący w rożnych kierunkach. Niekiedy narzekają na smród bezdomnych błąkających się po dworcu czy na samo bezpieczeństwo. A jednak dworzec ma swój urok i klimat...

Dworzec Główny jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 7 Cudów Poznania - nominacje: Dworzec kolejowy - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto