Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Katedra Poznańska

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Być w Poznaniu i nie zwiedzić katedry? Nie ma takiej możliwości. To tu są pochowani pierwsi Piastowie, a sama budowla imponuje wspaniałą architekturą i cennymi zbiorami.

Bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła to najstarsza na ziemiach Polski katedra (istniejący tu nieco wcześniej kościół został przemianowany na katedrę w 968 r.). To najprawdopodobniej tutaj w 966 r. chrzest przyjął Mieszko I.

- Dowodem na to miałaby być misa chrzcielna, której pozostałości znajdują się w podziemnych kryptach katedry – wyjaśnia Paulina Ratkowska, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Co ciekawe, początkowo patronem świątyni  był tylko Święty Piotr, Święty Paweł „dołączył” dopiero w latach 30. XIX wieku. Na przestrzeni wieków katedra była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Jak zazwyczaj to bywa, za każdym razem przy odbudowie dodawano świątyni elementy kolejnych stylów architektonicznych (fragmenty murów pierwotnej świątyni znajdują się w podziemiach, które również można zwiedzać). Obecną formę gotycką zawdzięcza ostatniej odbudowie, która miała miejsce w latach 1946-1956.

Nawet jeśli nie interesujemy się architekturą, to chociażby ze względów historycznych katedrę w Poznaniu odwiedzić po prostu trzeba. Poza tym, że jest to miejsce związane bezpośrednio z narodzinami państwa polskiego, to właśnie tu są pochowani pierwsi władcy Polski z dynastii Piastów, w tym Mieszko I i Bolesław Chrobry, którzy mają tu własną „Złotą Kaplicę” królewską ufundowaną przez hr. Edwarda Raczyńskiego i urządzoną w stylu bizantyjskim.

Katedrę wyróżnia też ołtarz, który może zaskoczyć wielu zwiedzających. Pochodzący z przełomu XIV i XV wieku poliptyk, czyli ołtarz szafkowy przedstawia bowiem same kobiety.

– Można powiedzieć, że jest to ołtarz typowo feministyczny, ponieważ w środkowej części są ustawione figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Barbary oraz św. Katarzyny. Na bocznych skrzydłach umieszczone są rzeźby 12 świętych niewiast – mówi z uśmiechem Paulina Ratkowska.

Ołtarz wykonali śląscy mistrzowie z przełomu XIV-XV wieku najprawdopodobniej z Wrocławia. Do lat 50. znajdował się on w kościele farnym w Górze Śląskiej, dopiero wtedy przewieziono go do Poznania.

O wszystkich zabytkach znajdujących się w katedrze można by napisać książkę. Warto jednak wspomnieć o wiszącym tu mieczu Świętego Piotra. Został on ofiarowany w 968 r. Mieszkowi I przez papieża Jana XIII. Zgodnie z podaniem ma to być ten sam miecz, którym św. Piotr obciął ucho słudze arcykapłana podczas pojmania Jezusa. Naukowe badania jednoznacznie ani nie potwierdziły, ani nie zaprzeczyły, czy rzeczywiście miecz pochodzi z I wieku. Ale niezależnie od tego, jest to broń, o której zachowało się najwięcej dokumentów historycznych, nie licząc Szczerbca.

Katedra Poznańska jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin | Szczecin | Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto