Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania – nominacje: Pałac Działyńskich

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Stoi przy Starym Rynku od 1776 r., a właściwie stał, bo musiano go odbudować po tym, jak spłonął w czasie II wojny światowej. Mowa o poznańskim Pałacu Działyńskich.

Pałac Działyńskich znajduje się przy samej płycie Starego Rynku przy posesji oznaczonej numerem 78. Powstał w latach 1773 - 1776 w miejscu dwóch istniejących tu poprzednio kamienic. W latach 1785-1787 za sprawą Antoniego Höhne pałac zyskał formę barokowo – klasycystyczną.

Pierwsi nie byli Działyńscy
Pierwszym właścicielem pałacu był marszałek wielki litewski Władysław Roch Gurowski. Jak nietrudno się domyślić obecną nazwę zawdzięcza dopiero późniejszym właścicielom – rodzinie Działyńskich, która przejęła pałac w 1808 r., ale również na stosunkowo niedługi okres. W 1880 r. zmarł bowiem ostatni potomek rodu – Jan Kanty Działyński.

W międzyczasie budynek pełnił wiele ważnych funkcji – to tutaj zbierano się na narady związane z walkami niepodległościowymi w latach 1830, 1848 i 1863. Pałac był też miejscem wykładów najwybitniejszych przedstawicieli poznańskich uczonych – m.in. Karola Libelta, Augusta Cieszkowskiego czy Jędrzeja Moraczewskiego. 

W 1880 r. pałac przejął inny wielce zasłużony Wielkopolanin - Władysław Zamoyski, który również zmarł bezpotomnie. Pałac w Poznaniu włączył do stworzonej przez siebie Fundacji Zakłady Kórnickie, którą w 1924 r. przekazał w darze narodowi polskiemu. W dwudziestoleciu organizowano tu m.in. słynne „czwartki literackie”.

Pałac Działyńskich niestety nie przetrwał II wojny światowej. W czasie walk doszczętnie spłonął. Odbudowywano go wg projektu Aleksandra Holasa w latach 1953-1957, choć w nieco innym kształcie – nie odtworzono skrzydła zachodniego oraz ogrodu francuskiego.

Wygląd pałacu

W fasadzie budynku zwraca uwagę pochodząca z końca XVIII wieku attyka z tympanonem, w którym znajduje się herb Działyńskich - Ogończyk. Na attyce znajdują się płaskorzeźby przedstawiające rzymski pochód z jednej strony ofiarny, a z drugiej triumfalny. Na szczycie attyki wznosi się ścięty obelisk na którym siedzi pelikan mający symbolizować ofiarność i poświęcenie.

Do pałacu prowadzą charakterystyczne szerokie bramy, którymi kiedyś wjeżdżały powozy. Pierwotnie na parterze znajdowały się zresztą stajnia, wozownia i inne pomieszczenia gospodarcze, ale przy odbudowie budynku już ich nie odtwarzano.

Wewnątrz gmachu najpiękniej prezentuje się znajdująca się na I piętrze Sala Czerwona, której nazwa pochodzi od koloru ścian. Stoją w niej dwie pary stiukowych posągów przedstawiających Władysława Łokietka z Kazimierzem Wielkim oraz Władysława Jagiełłę z bratem Witoldem. Oryginały Wykonano w końcu XVIII w. (zapewne ich autorem był Augustyn Schöps), ale zostały zniszczone wraz z całym budynkiem w czasie II wojny światowej. Odtworzono je dopiero na początku lat 90. XX wieku.

Obecnie w pałac należy do Polskiej Akademii Nauk, a w środku znajduje się filia Biblioteki Kórnickiej. Sala Czerwona zaś podobnie jak w XIX w. dalej jest wykorzystywana jako miejsce koncertów, wykładów oraz innych uroczystości o charakterze kulturalnym i społecznym.

Pałac Działyńskich są jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin | Szczecin | Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto