Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 Cudów Poznania – nominacje: plac Wolności

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Znajduje się w samym centrum Poznania i jest jednocześnie największym placem w mieście – plac Wolności, bo o nim mowa, mijają codziennie tysiące poznaniaków.

Plac, nazywany niegdyś Wilhelmowskim, powstał na terenie tzw. Muszej Góry jako jeden z najważniejszych elementów miasta. Od początków swego powstania pełnił on zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i handlową. Obecną nazwę plac otrzymał w roku 1919, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ciekawostką związaną z powstawaniem placu może być fakt, że o przyjęciu jego projektu zadecydowały władze wojskowe. Uznały one, iż będzie on doskonałym miejscem do ustawiania do przeglądu pułk piechoty w szyku rozwiniętym - jego rozmiary: 85 x 205 metrów, zostały ściśle podporządkowane takiemu właśnie celowi.

Plac Wolności otoczono reprezentacyjnymi budynkami: od północy Biblioteką Raczyńskich, od wschodu Muzeum Prowincjonalnym w Poznaniu i Hotelem Bazar, od południa Księgarnią św. Wojciecha i Bankiem Włościańskim i od zachodu Arkadią.

W 1923 roku ponownie zmieniono układ placu. Wycięto stare drzewa pozostawiając tylko rzędy młodych, zamontowano także elektryczne latarnie. Miejsca po dawnych pomnikach zmieniono wówczas w klomby.

Przed wybuchem drugiej wojny światowej plac rozkopano przecinając go rowami przeciwlotniczymi. Gdy do Poznania wkroczyły wojska niemieckich nazwę obiektu ponownie zmieniono na Wilhelmsplatz, a teren uporządkowano.

Po zakończeniu II wojny światowej plac po raz kolejny zmienił swoją nazwę – na plac Wolności. W latach 60. przebudowano go według projektu Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Dokonano wówczas także kilku „kosmetycznych” poprawek - wycięto drzewa i dodano fontannę Hygiei w północnej części placu, która stała się najbardziej charakterystycznym elementem placu.

W 2005 roku rozpoczęto kolejną przebudowę - tym razem pod placem Wolności postanowiono wybudować podziemny parking. Na ten czas zdemontowano pomnik Hygiei, który poddano renowacji. Wrócił na swoje miejsce dopiero w 2009 roku.

Plajta, bo tak gwarowo nazywano plac Wolności, na co dzień jest miejscem spokojnym i raczej... pustym. Przechodnie mijają go otaczającym chodnikiem a nieliczni odpoczywają na okalających plac ławkach. Płyta placu jest od czasu do czasu wykorzystywana do organizacji miejskich imprez, wystaw, znajdują się tam też ogródki w okresie letnim. Taras Arkadii znajdujący się przy placu jest też ulubionym miejscem poznańskich deskorolkarzy.

Plac Wolności jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 7 Cudów Poznania – nominacje: plac Wolności - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto