Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Pręgierz

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Poznański pręgierz to miejsce rozpoznawalne i kultowe. Znajdująca się na poznańskim Starym Rynku rzeźba od lat jest ulubionym punktem spotkań młodych ludzi.

Jeśli szukacie miejsca w centrum, w którym moglibyście umówić się ze znajomymi nie ma lepszego punktu niż poznański pręgierz. Ta charakterystyczna budowla, którą szczególnym sentymentem darzą szczególnie studenci, ma oprócz odnowionego przez miasto wizerunku także ciekawą historię.

Znajdujący się przy południowo-wschodnim narożniku ratusza, pręgierz to ośmioboczna, późnogotycka kolumna. Na głowicy kolumny stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym ku górze mieczem.

Pręgierz wiąże się ściśle z przysługującymi niegdyś samorządowi uprawnieniami sądowniczymi. W skład istniejącej wówczas ławy sądowej, oprócz wójta, urzędników miejskich i sług wchodził właśnie kat.

Znajdujący się na głowicy pręgierza kat, trzymający w jednej dłoni miecz, w drugiej rózgę, symbolizuje prawo karania śmiercią. Przeznaczenie pręgierzy było takie same w wielu miastach, gdzie służył on przede wszystkim do wykonywania kar na honorze.
To w tym miejscu wystawiano schwytanych przestępców na widok publiczny, karano chłostą i piętnowano, a niekiedy dochodziło nawet do drastycznego obcinania członków. Stąd wyprowadzano również skazanych na wpędzenie z miasta.

Wygląd pręgierza, który znamy powstał po 1535 roku. Co ciekawe, jako fundusze do wybudowania go posłużyły grzywny płacone przez zbyt elegancko ubierające się służące - świadczy o tym umieszczony na nim łaciński napis. Upływ czasu i warunki atmosferyczne zdołały jednak zniszczyć oryginalną budowlę i w okresie międzywojennym został on przeniesiony do muzeum. Jego miejsce zajęła kopia wykonana w 1925 roku przez rzeźbiarza Marcina Rożka.

Pod pręgierzem zwłaszcza wieczorem zawsze spotkanymy siedzących młodych ludzi. Na szczęście, nikt nikogo już tutaj nie karze chłostą...

Pręgierz jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto