Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Ratusz

Lilia Łada
Lilia Łada
Drugiego takiego nie ma w całej Europie Północnej - i zdarza się, turyści widząc go, przecierają oczy ze zdumienia pewni, że trafili nagle do Włoch. Bo tylko tam widuje się tak pełne wdzięku, lekkie i kolorowe konstrukcje. No i oczywiście w Poznaniu...

Pierwsze wzmianki o Ratuszu pojawiają się w dokumentach w 1310 roku. Był to wówczas dość skromny, jednopiętrowy budynek utrzymany w stylu gotyckim. Ratusz w obecnej postaci powstał znacznie później, bo w 1550 roku. Po wielkim pożarze, jaki strawił większość ówczesnego miasta w 1536 roku łącznie z Ratuszem, rada Poznania podpisała umowę z Janem Baptystą di Quadro, włoskim architektem z Lugano, na odbudowę swojej siedziby.

Prace nad nowym, bardzo włoskim w stylu, budynkiem zajęły architektowi 10 lat. Ale po ich zakończeniu było co podziwiać: budynek był teraz wyższy o jedną kondygnację, bogatszy o efektowną attykę i trzykondygnacyjną loggię, a mistrz ślusarski Bartłomiej Wolf zbudował specjalnie dla ratuszowej wieży nowy zegar z trzema pełnymi tarczami i jedną półtarczą oraz... koziołkami. Po raz pierwszy pojawiły się na wieży już w 1551 roku!

Jednak poznaniacy mogli je podziwiać tylko do 1675 roku - tego roku w ratuszową wieżę uderzył piorun, niszcząc zegar, koziołki i samą wieżę również. Wprawdzie ją odbudowano w 1690, ale już 35 lat później roku ponownie uległa zniszczeniu - tym razem przez huragan. To wszystko sprawiło, że w niezbędny stał się gruntowny remont, który rozpoczęto w 1781 roku. Wieża otrzymała wówczas nowy hełm autorstwa Bonawentury Solariego i białego orła na szczycie, a na wschodniej ścianie Franciszek Cielecki namalował wizerunki królów z dynastii Jagiellonów.

Niezwykle istotne są oczywiście także wnętrza - warto je zacząć zwiedzać od dołu, czyli od piwnic, co nie zawsze jest możliwe, ponieważ trwa w nich remont. Utrzymane w stylu gotyckim są jedyną pamiątką po pierwszym poznańskim ratuszu. Mieściło się w nich więzienie i izba tortur, a później, gdy torury były już zakazane - magazyny.

Izby na parterze były przebudowane tyle razy, że dziś z ich renesansowego wystroju zachowało się tylko jedno sklepienie. Jednak nie były one zbyt ważne - to na pierwszym piętrze znajdowały się reprezentacyjne sale przedstawicieli poznańskich mieszczan. Do dziś zachowała się Sala Renesansowa zwana też Wielką Sienią, która jest dziełem Jana Baptysty di Quadro. To tu między pięknymi renesansowymi zdobieniami obradował miejski sąd nad najpoważniejszymi sprawami, a obecnie odbywają się kameralne koncerty muzyczne i uroczyste posiedzenia współczesnych rajców z okazji Imienin Miasta Poznania, czyli na Piotra i Pawła - 29 czerwca.

Ale kiedyś rada miasta zbierała się w sąsiedniej Sali Królewskiej. Była ona równie bogato zdobiona jak Sala Renesansowa, a na jej ścianach wisiały portery królów. Niestety, została zniszczona podczas wojny. Znajdujący się tam renesansowy kominek został przeniesiony z Wagi Miejskiej, portal - z kamienicy przy Starym Rynku 87, a portrety nie są tymi dawnymi, lecz pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Do codziennych posiedzeń sądu służyła natomiast Sala Sądowa. Była mniejsza od poprzednich, ale też bardzo pięknie zdobiona. Dziś można w niej podziwiać sklepienie lustrzane z polichromiami z XVI wieku oraz piękne alegorie kontynentów.

I taki mniej więcej Ratusz możemy oglądać i dziś - mniej więcej, bo przecież po drodze była II wojna światowa, podczas której wieża została zburzona, a wnętrze budynku - doszczętnie zniszczone. Dopiero ostatni remont Ratusza, który zakończył się w 2002 roku przywrócił mu wygląd jak najbliższy koncepcji jego twórcy.

W sąsiedztwie Ratusza można też podziwiać wizerunek Jana Baptysty di Quadro. Jego statua autorstwa rzeźbiarza Romualda Łuczko została umieszczona na kamienicy na rogu Zamkowej i Rynkowej. Architekt przedstawiony z rylcem i zwojem pergaminu może cały czas zerkać na swoje dzieło...

Ratusz jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto