Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7000 zł za doktorat, 3500 za magisterkę

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Autorzy najlepszych prac magisterskich i doktorskich, których ...
Autorzy najlepszych prac magisterskich i doktorskich, których ... Zenon Kubiak
Autorzy najlepszych prac magisterskich i doktorskich, których tematyka porusza temat Poznania i jego mieszkańców otrzymali od władz miasta nagrody pieniężne.

To już siódma edycja konkursu organizowanego przez władze Poznania w ramach programu Akademicki Poznań.
- Jego celem jest z jednej strony zachęcenie młodych ludzi, aby przy swoich badaniach brali pod uwagę zagadnienia i tematy związane z Poznaniem, z drugiej strony chcemy nagrodzić osoby, które interesują się życiem miasta – mówi Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania.

Jak wyjaśnia Kayser, nagradzane prace nie muszą być ściśle związane z Poznaniem, ale ważne, aby miały w sobie potencjał, który można wykorzystać w funkcjonowaniu miasta.
- Dla nas taki konkurs to także okazja, aby poznać osoby specjalizujące się w konkretnej tematyce i w przyszłości np. nawiązać z nimi współpracę – wyjaśnia wiceprezydent Poznania.

Łącznie na tegoroczny konkurs napłynęło 50 prac – 42 magisterskie i 8 doktorskich. Kapituła przyznała po trzy nagrody za najlepsze z nich oraz wyróżnienia.
- Mieliśmy dylemat – jak porównać prace z architektury, historii z pracą np. o pszczołach – przyznaje Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki oraz jeden z członków kapituły.

Autorzy nagrodzonych prac doktorskich otrzymali po 7 tysięcy złotych. Wśród nich jest Norbert Jerzy Sarnecki autor pracy pt. „Nie-pomniki w przestrzeni miejskiej”, w ramach której stworzył m.in. słynną „przeciętą” rzeźbę w parku Dąbrowskiego przy Starym Browarze.
- Moje prace nie były pomnikami, ale ze względu na usytuowanie były tak postrzegane, stąd określenie „nie-pomniki” – wyjaśnia Sarnecki. – Celem było zwrócenie uwagi na istnienie pomników w przestrzeni publicznej oraz sposobów zarządzania tą przestrzenią.

Autor liczy, że być może dzięki jego pracy w przyszłości zmienią się mechanizmy urzędnicze, z którymi zmagają artyści ingerujący w przestrzeń publiczną np. poprzez różnego rodzaju akcje artystyczne czy pomniki.

Nagrody pieniężne w wysokości 3,5 tysiąca złotych otrzymali autorzy nagrodzonych prac magisterskich. Nagrodę otrzymał m.in. Jan Gaspars, którego praca magisterska dotyczyła historii kamienic przy ul. Jackowskiego na Jeżycach.
- Nigdy nie mieszkałem przy tej ulicy, ale interesuje mnie architektura Poznania, a w szczególności architektura kamienic i wilii z przełomu XIX i XX wieku, a na ul. Jackowskiego znajduje się aż 25 kamienic z tego okresu, w tym reprezentujące wysoką jakość kamienice reprezentujące architekturę secesyjną m.in. projektu Oskara Hoffmanna, jednego z najwybitniejszych architektów mieszkających w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku.

– wyjaśnia autor. – Sam Hoffmann zresztą mieszkał w jednej z nich i miał w niej swoją pracownię.

Gaspars przyznaje, że w trakcie pracy miał okazję poznać nie tylko historie poszczególnych kamienic, ale też ich mieszkańców.

W gronie nagrodzonych i wyróżnionych prac nie brakuje też tych dotyczących współczesności czy przyszłości np. jak zrewitalizować i wykorzystać dla celów turystycznych Fort III. Inna badaczka zbadała z kolei populację... pszczół żyjących na terenie Poznania. Okazało się, że w naszym mieście występuje aż 184 gatunki tych pożytecznych owadów.

Aby zobaczyć więcej zdjęć, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Czytaj także:
Pocięty "nie-pomnik" niechciany przez miasto

Tajemniczy, jakby pocięty pomnik stoi w prywatnym parku przy Starym Browarze. W miejskiej przestrzeni nie było dla niego miejsca!



**

**

 

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto