Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80-lecie największej wystawy w historii targów

lordofundead
lordofundead
16 maja branża targowa obchodzi jubileusz 80-lecia Powszechnej Wystawy Krajowej. W ciągu czterech miesięcy poznańskie pawilony targowe zwiedziło aż 4,5 miliona osób z całego świata!

Powszechna Wystawa Krajowa, zwana potocznie PeWuKą, została zorganizowana w 1929 roku z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki inicjatywie ludzi takich jak, ówczesny prezydent miasta Poznania Cyryl Ratajski czy Stanisław Wachowiak, dyrektor PWK, wystawa mogła się odbyć w stolicy Wielkopolski. Protektorat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki a na czele komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski.

Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju. Od maja do września 112 pawilonów PeWuKi zwiedziło aż 4,5 miliona osób z całego świata. To ponad cztery razy więcej zwiedzających niż obecnie w ciągu roku w odniesieniu do wszystkich targów w Polsce! Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy, z której rozmachem dziś równać się mogą wyłącznie światowe wystawy EXPO.

Powszechna Wystawa Krajowa była najważniejszą imprezą w całej 88-letniej historii Międzynarodowych Targów Poznańskich ze względu na rangę i śmiałość przedsięwzięcia, skalę nowych inwestycji, liczbę wystawców i zwiedzających, rozmach imprez towarzyszących.

Ekspozycja PeWuKi obejmowała polskie dokonania m. in. w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, przemysłu ciężkiego, metalowego, lotniczego, samochodowego. Panie chętnie odwiedzały Pawilon Pracy Kobiet oraz pawilony poświęcone włókiennictwu, konfekcji, galanterii i jedwabnictwu. Oryginalnym kształtem z trzema wieżami wyróżniał się Pawilon Przemysłu Wódczanego.

Uroczyste otwarcie obchodów nastąpi w sobotę 16 maja o godzinie 16 w holu wschodnim MTP. Uroczystość otworzy Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa. Głos zabierze również Ryszard Grobelny i Jakub Skutecki, współautor albumu o międzywojennym Poznaniu.

Z okazji Jubileuszu 80-lecia PeWuKi w Poznaniu na pawilonach MTP zawiśnie 11 wielkoformatowych wydruków i plansz. Galerię zewnętrzną będzie można oglądać od 16 maja, przez kilka miesięcy.

Zostanie wydrukowane także specjalne wydanie gazety "Echo", wzorowanej na oryginalnym „Echu Powszechnej Wystawy Krajowej” z 1929 roku. Będzie je można otrzymać za darmo 14 i 15 maja na ulicach Poznania. W gazecie znajdzie się artystycznie odtworzona mapa PeWuKi, na której zobaczymy m.in ulicę Focha (dzisiejsza Roosevelta), PeWuKowe Wesołe Miasteczko, Wieżę Górnośląską, która stała w czasie PeWuKi na miejscu dzisiejszej iglicy. Mapa zawiera bardzo dużo szczegółów, które warto przeanalizować. "Echo" będzie również dołączone do poznańskiego wydania "Gazety Wyborczej" z 14 maja 2009.

Zostanie również wyemitowany film dokumentalny o Powszechnej Wystawie Krajowej na antenie TVP Polonia oraz lokalnej telewizji publicznej w Poznaniu.

MTP zadbały też o wydanie jubileuszowego albumu o międzywojennym Poznaniu. 350 fotografii, pokazuje miasto, które łączy w sobie dwie kultury - niemiecką i polską.
Pojawi się on w księgarniach 16 maja, w 80. rocznicę otwarcia PeWuKi.

Można będzie również zobaczyć wystawę pamiątek, które poznaniacy przechowują do dziś, a także tych, które MTP zgromadziły w swoim archiwum. Będzie można obejrzeć m.in. zdjęcia, albumy, przewodniki po wystawie, mapy i plany, a także filiżankę z PeWuKi, która przeżyła bombardowanie, Wielką Księgę Radiową, srebrny puchar, którym Cyryl Ratajski wzniósł toast, porcelanową Wieżę Górnośląską czy oryginalne papierośnice, kieliszki, medale i odznaki. Wystawę będzie można oglądać do 19 czerwca w Holu Wschodnim MTP, przy ul. Głogowskiej 14, w godzinach 10.00 -18.00. Wstęp poza dniami targowymi jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto