Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 XI 2007 - TYLKO PALCE LIZAĆ - Biały mak i migdałowy smak

Anna Pilarska
Na wypiek rogali świętomarcińskich trzeba mieć certyfikat od Zrzeszenia Cukierników Wielkopolskich. Lechosław Preus, cukiernik z Konina taki dokument posiada i piecze z okazji świętego Marcina, przypadającego 11 ...

Na wypiek rogali świętomarcińskich trzeba mieć certyfikat od Zrzeszenia Cukierników Wielkopolskich. Lechosław Preus, cukiernik z Konina taki dokument posiada i piecze z okazji świętego Marcina, przypadającego 11 listopada, złociste rogale z nietypowym nadzieniem.

Tradycja czczenia świętego Marcina sięga XVI wieku jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku. Szczególnie uroczyste obchody są od lat w Poznaniu. Tradycja świętomarcińskich rogali objęła jednak całą Wielkopolskę. W Koninie od lat wypieka je Lechosław Preus, który zawodu uczył się właśnie w Poznaniu i stamtąd sprowadził do Konina te wypieki wypełnione masą z białego maku o migdałowym smaku.
- Osobiście próbuje każdej masy - mówi Lechosław Preus, który już kilka dni przed św. Marcinem rozpoczął wypiek rogali. - Z dnia na dzień poprawiam smak masy, jeśli trzeba. Nie ma więc codziennie takich samych rogali.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto