MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci bez pracy

Katarzyna SKLEPIK, Joanna ŁUKOMSKA, ZGP
W ubiegłym roku pod poznańskim Urzędem Wojewódzkim studenci stali całą dobę by zdobyć prace za granicą. Fot. B. Tajl
W ubiegłym roku pod poznańskim Urzędem Wojewódzkim studenci stali całą dobę by zdobyć prace za granicą. Fot. B. Tajl
W obecnej, trudnej sytuacji na rynku pracy, największe szansę na uzyskanie zatrudnienia, zgodnego z kierunkiem posiadanego wykształcenia, mają najlepiej przygotowani zawodowo.

W obecnej, trudnej sytuacji na rynku pracy, największe szansę na uzyskanie zatrudnienia,
zgodnego z kierunkiem posiadanego wykształcenia, mają najlepiej przygotowani zawodowo.

W roku 2002 oraz w styczniu i lutym 2003 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu zarejestrowało się 3970 absolwentów z roku szkolnego 2001/2002, kończących naukę w szkołach ponadpodstawowych. Procent bezrobocia w Poznaniu wynosi 7,4 – to dobry wynik. Większy wskaźnik mają Łódź – 13 proc. i Kraków – 8,8. Niższe bezrobocie ma tylko Warszawa – 6,4 proc.

Bezrobotni z zawodem

Wiadomo, że im dłużej się uczymy tym lepiej, ale trzeba uczyć się jeszcze w odpowiednim kierunku. – Im wyższe kwalifikacje i wszechstronniejsze przygotowanie, tym większe szanse na uzyskanie pracy i satysfakcji z jej wykonywania. – mówi Zygmunt Jeżewski, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu

Średnie wskaźniki bezrobocia absolwentów w Wielkopolsce dla poszczególnych typów szkół są bardzo zróżnicowane. Najwyższe bezrobocie jest w liceach zawodowych. Najniższe średnie wskaźniki bezrobocia absolwentów występują w szkołach wyższych – 6,02 procent, w liceach ogólnokształcących – 6,98 oraz w policealnych studiach zawodowych.

Pierwsza praca od rządu

– Program Rządowy „Pierwsza Praca” wykreował nowe miejsca pracy i dał pewne doświadczenie wielu młodym ludziom – twierdzi Jan Grabkowski, starosta Powiatu Poznańskiego. Pracodawcy jednak w dalszym ciągu mają krytyczne uwagi co do praktycznego przygotowania absolwentów. System edukacji, w ich opinii, nadal nie wystarczająco reaguje na potrzeby rynku pracy. W związku z tym, w prowadzonych działaniach modyfikujących kierunki kształcenia i sposób nauczania, nie wolno zapomnieć o znaczącej roli praktyk zawodowych we wszystkich typach szkół kształcących tak na kierunkach technicznych jak i ekonomicznych.

Leszczyńscy informatycy

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się 443 absolwentów, choć z końcem maja placówkę zaczęli odwiedzać tegoroczni absolwenci.

– Spodziewamy się, że podobnie jak w latach ubiegłych w okresie wakacji liczba ta wzrośnie do 1500 – mówi Wiesław Szczechowiak, kierownik PUP w Lesznie. Na znalezienie pracy największe szanse mają specjaliści ds. marketingu i zarządzania, technik informatyk, technik ekonomista, sprzedawcy i kelnerzy. Dzięki większemu niż przed rokiem dofinansowaniu programu „Pierwsza Praca” blisko 200 osób zostało skierowanych przez PUP na umowy absolwenckie, staże, szkolenia, prace interwencyjne i roboty publiczne. – Sytuacja nie jest zła. Inne grupy społeczne znajdują się w znacznie trudniejszej sytuacji na rynku pracy niż absolwenci – przekonuje Wiesław Szczechowiak.

Targi pracy szansą dla absolwentów

W konińskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 1154 absolwentów szkół średnich. Pracodawcy złożyli 27 wniosków o zatrudnienie na umowę o pracę dla 58 osób. Najwięcej z nich jest dla sprzedawców. 87 wniosków pracodawców dotyczy staży absolwenckich. Obejmą one 203 osoby. Te oferty to najczęściej praca również dla sprzedawców, ale i dla pracowników administracyjno-biurowych. Trzy wnioski dotyczą rozpoczęcia działalności gospodarczej. Absolwenci planują między innymi otworzyć sklep i zakład kosmetyczny. 26 czerwca PUP organizuje targi pracy „Absolwent 2003” dla pracodawców i osób poszukujących pracy. – Mamy nadzieję, że po targach liczba absolwentów bez pracy zmniejszy się – mówi Anna Subda, zastępca kierownika PUP w Koninie.

Kursy dokształcające

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu spodziewa się, że w najbliższym czasie zarejestruje się około 2000 absolwentów. Samych ofert pracy czeka jednak niewiele. Młodzież musi więc liczyć na staże absolwenckie, szkolenia, prace interwencyjne lub roboty publiczne.

– W tamtym roku zarejestrowało się ponad 1000 absolwentów i udało nam się pomóc połowie z nich – mówi Artur Szymczak, kierownik PUP w Kaliszu.

Dla bezrobotnej młodzieży ofertę przygotowały również Ochotnicze Hufce Pracy. Na młodych ludzi czeka głównie praca dorywcza oraz szeroka oferta kursów dokształcających.

Pierwsza praca


„Pierwsza Praca”, to program przeznaczony dla absolwentów, który ruszył w czerwcu 2002 r. z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ma on na celu ułatwienie zatrudnienia absolwentom szkół. Powiatowe Urzędy Pracy na wnioski absolwentów, kierują ich do odbycia stażu u wskazanego pracodawcy. Staż odbywa się na podstawie umowy, zawartej pomiędzy PUPem a pracodawcą, oraz skierowaniem wydanym przez urząd pracy. Staż trwa od 3 do 12 miesięcy. W okresie odbywania stażu absolwentowi przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Zielone miejsca pracy


Program ruszył w maju 2002 r z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Ochrony Środowiska oraz Prezesa Agencji Własności Rolnej. Jest to program skierowany do absolwentów szkół leśnych i pokrewnych, oraz absolwentów - członków rodzi byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.

Program junior


Program ruszył we wrześniu 2002 r. Jego celem jest aktywizacja zawodowa młodych osób niepełnosprawnych, które w okresie do 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie lub świadectwie ukończenia szkoły lub kursu nie podjęły dalszej nauki i nie uzyskały zatrudnienia. Jest to szansa zdobycia doświadczenia zawodowego, jak również skutecznego zaprezentowania się ewentualnemu przyszłemu pracodawcy.

Pierwsze wrażenie

Mówi Teresa Ziemkiewicz, założycielka Klubu Pracy, przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu

- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Jak twierdzą specjaliści już w ciągu pierwszych trzydziestu sekund decyduje czy będziemy postrzegani jako sympatyczni czy antypatyczni. Dlatego też nie bez znaczenia jest nasz wizerunek zewnętrzny. Kobieta powinna być ubrana w spódniczkę i żakiet, w pastelowych, przyjaznych kolorach, buty na obcasie. Nie wolno przesadzać z biżuterią i makijażem. U mężczyzn źle widziane są dżinsy. Obowiązuje również strój służbowy: koszula, marynarka, krawat niekoniecznie. Buty nie powinny być na gumowej podeszwie. Zadbane włosy, paznokcie, czyste buty, choć są to rzeczy oczywiste, warto o nich przypomnieć, gdyż nie każdy o nich pamięta.
Drugi ważnym elementem jest komunikacja niewerbalna, czyli tzw. mowa ciała. Nie tylko jest ważne co mówimy, ale i w jaki sposób: mimika, gesty, ton głosu. Służą do tego techniki autoprezentacji. Podczas rozmowy staramy się być osobą uśmiechniętą, optymistycznie nastawioną, otwartą, zdecydowaną. Jeśli nasz rozmówca pierwszy nie poda nam ręki, sami powinniśmy uczynić ten gest. Siedźmy prosto i patrzmy uważnie. Na pytania odpowiadajmy spokojnie i rzeczowo, patrząc prosto w oczy rozmówcy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto