MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Adama Marczyńskiego droga do abstrakcji w Muzeum Narodowym w Krakowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystawa „Adam Marczyński. Liryzm i forma” w galerii Pawilonu Józefa Czapskiego MNK do końca roku
Wystawa „Adam Marczyński. Liryzm i forma” w galerii Pawilonu Józefa Czapskiego MNK do końca roku Adam Wojnar
Prawie 60 prac: obrazów, grafik i szkiców z lat 40., 50., i 60. XX wieku autorstwa Adama Marczyńskiego - jednego z najciekawszych krakowskich artystów okresu powojennego – złożyło się na wystawę „Adam Marczyński. Liryzm i forma” w galerii Pawilonu Józefa Czapskiego MNK. Wystawa potrwa do końca roku. - To okazja, by przypomnieć artystę i pokazać go z innej strony niż został zapamiętany w historii sztuki – mówi Anna Budzałek, kuratorka ekspozycji.

- To jest artysta, którego cała droga była związana z Krakowem, ale nie jest twórca bardzo dobrze rozpoznawalnym. A przecież był członkiem II Grupy Krakowskiej podobnie jak Jonasz Stern, Maria Jarema czy Tadeusz Kantor. Jednak jego osobowość, bardzo wycofana i nie szukająca poklasku, spowodowała, że nie jest w pierwszym szeregu artystów, o których wiemy wszystko. Artysta, którego sztuka miała niejedno oblicze i to chcemy pokazać na tej wystawie – mówi Rafał Quirini-Popławski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Adam Marczyński - malarz, grafik, rzeźbiarz, autor asamblaży, scenograf, ilustrator, pedagog - całe życie był związany z Krakowem. W latach 1930–1936 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Władysława Jarockiego i Ignacego Pieńkowskiego. Przez kilka dziesięcioleci (1945–1979) pracował jako pedagog w macierzystej Akademii, kształcąc kolejne pokolenia artystów. Jeszcze przed wojną związał się z awangardową i zaangażowaną społecznie I Grupą Krakowską. Po wojnie, wraz z Marią Jaremą i Jonaszem Sternem, był współzałożycielem reaktywowanej w roku 1957 Grupy Krakowskiej (II). Tworzył liryczne kompozycje inspirowane sztuką Paula Klee i Joana Miro. Malarz kilkakrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych festiwalach sztuki.

Wystawa „Adam Marczyński. Liryzm i forma” przygląda się powojennej twórczości artysty, która w kolejnych latach doprowadziła go do abstrakcji geometrycznej. To doskonała okazja skonfrontowania prac malarskich Marczyńskiego z subtelnymi, wręcz poetyckimi rysunkami i znakomitymi monotypiami. Sztukę Marczyńskiego z tego okresu, w głównej mierze determinuje kolor i forma – jej dwa główne filary.

- Artyści stają się znani z pewnych dzieł i nikt nie myśli o tym, co było wcześniej i co było później. W Galerii Sztuki Polskie XX wieku mamy świetne prace związane z nurtem abstrakcji geometrycznej, z prac w tym nurcie artysta w drugiej połowie lat 60. dał się poznać i nimi zasłynął. Ja pokazuję, co było wcześniej, od lat 40. do tychże lat 60. Chciałam opowiedzieć o tym okresie, kiedy poszukuje on właściwej formy dla siebie. Pokazuje się artysta, który świetnie rysuje – mówi Anna Budzałek, kuratorka wystawy. - Przykładem jest piękny portret żony: artysta jakby konturem zaznaczył tę postać, dzięki czemu wszystko rozumiemy, czujemy subtelność i delikatność, by za chwilę zobaczyć bardzo realistyczne pejzaże wiejskie i miejskie.

Na ekspozycji „Adam Marczyński. Liryzm i forma” znalazły się pejzaże miejskie i te przedstawiające wieś, portret żony, martwe natury czerpiące z międzywojennego koloryzmu oraz zgeometryzowane formy charakterystyczne dla twórczości Marczyńskiego czy powracający motyw klatki. Ważnym motywem prac Marczyńskiego z tego okresu jest natura, przybierająca niemal baśniowe formy.

Prezentacja prac artysty w galerii Pawilonu Józefa Czapskiego zatrzymuje się w latach 60., by zaprosić na ciąg dalszy do Gmachu Głównego, gdzie możemy zobaczyć zgeometryzowane prace Marczyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adama Marczyńskiego droga do abstrakcji w Muzeum Narodowym w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto