MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Agencja w lesie

Barbara KOZŁOWSKA
opr. P. Tomaszewski
opr. P. Tomaszewski
Pieniądze za zalesianie gruntów rolnych rolnicy otrzymają z dużym opóźnieniem. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wciąż nie ma akredytacji na dokonywanie płatności w tym zakresie.

Pieniądze za zalesianie gruntów rolnych rolnicy otrzymają z dużym opóźnieniem. Agencja Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa wciąż nie ma akredytacji na dokonywanie płatności w tym zakresie.

Rolnicy, którzy z wnioskiem o zalesienia w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wystąpili w roku 2004, powinni otrzymać pieniądze w końcu lipca br. Do końca maja br. mieli złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która program obsługuje, zaświadczenia, że las został posadzony. Agencja w ciągu 30 dni od tej daty miała wydać decyzję o przyznaniu płatności i w ciągu kolejnych 30 dni wypłacić należność.
Lech Worsa z Boruji Nowej w nowotomyskim przeznaczył pod las prawie 4 hektary.

- Wyłożyłem pieniądze na przygotowanie gleby, paliwo, sadzonki i ogrodzenie – mówi L. Worsa. – Poniosłem dodatkowe koszty. Wniosek o zalesienie złożyłem we wrześniu, a decyzja przyszła dopiero w kwietniu. Nie byłem pewny czy ją dostanę, więc posiałem grunt. Gdy dostałem decyzję, zaorałem go jednak, bo to piach, na którym nic porządnego nie urośnie, albo łąki torfowe. Sprzęt tu grzęźnie. Kiedyś ojciec konikiem tam wjechał... Powinienem dostać kilkanaście tysięcy złotych ale słyszałem, że późno, chociaż spełniłem warunki.

Płacić nie może

Teraz, tak jak wielu innych rolników. L. Worsa otrzymał od Agencji pismo, że pieniądze należne z tytułu zalesiania otrzyma po 1 grudnia br.
Jak wynika z wyjaśnień rzecznika prasowego ARiMR w Warszawie Agencja nie może wydawać decyzji o przyznaniu płatności, a co za tym idzie – wypłacać pieniędzy z tego tytułu, bo otrzymała tylko częściową akredytację na zalesianie. Obejmuje ona ewidencję i weryfikację wniosków o przyznanie płatności z tego tytułu.

Pełnej akredytacji Agencja spodziewa się we wrześniu, jednak biorąc pod uwagę związane z tym kwestie prawne, podaje grudzień jako termin pierwszych wypłat.
Akredytacji udziela Ministerstwo Finansów na podstawie raportu KPMG Sp. z o. o., niezależnego audytora, który bada przygotowanie ARiMR do pełnienia roli płatnika.

- Jeżeli tylko otrzymamy raport od audytora – w ciągu tygodnia jesteśmy w stanie wydać Agencji akredytację – zapewnił nas Jerzy Indra, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Rolnictwa w MF.

Z powodu kontroli

- Nie mogę udzielać żadnych informacji na ten temat – odpowiedziała nam Agnieszka Liszka, menager ds. komunikacji i marketingu KPMG sp. z. o. o., na pytanie, jakie grzechy popełniła Agencja, że tak długo nie może dostać stosownej akredytacji.
„Spowodowane jest to przede wszystkim koniecznością zbudowania takiego systemu informatycznego, który umożliwi wykonanie pełnej kontroli administracyjnej, w tym licznych kontroli krzyżowych pomiędzy działkami rolnymi zadeklarowanymi do zalesienia, zarówno w obrębie wniosków zalesieniowych, jak również pomiędzy działkami rolnymi zadeklarowanymi we wnioskach w ramach innych działań PROW“ – wyjaśnił w piśmie do „Gazety Poznańskiej’’ rzecznik ARiMR, co brzmi co
najmniej mało zrozumiale.

Bardziej przekonujące jest wyjaśnienie rzecznika, że gdyby Agencja nie uruchomiła w minionym roku programu, to bezpowrotnie przepadłby wiosenny termin wykonania zalesień w roku bieżącym, a rolnicy nie otrzymaliby znaczących w skali kraju płatności z tego tytułu.

Zalesianie gruntów rolnych

Zalesianie gruntów rolnych stanowi Działanie 5 programu Unii Europejskiej „Plan rozwoju obszarów wiejskich”. W ramach programu rolnicy mogą otrzymać pieniądze za zalesianie posiadanych gruntów rolnych o niskiej przydatności dla rolnictwa. Środki na zalesianie w 80 procentach pochodzą z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, 20 procent pieniędzy zapewnia budżet państwa.
Program zalesiania realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z tytułu zalesienia w ramach PROW przysługują 3 rodzaje płatności: 1) wsparcie na zalesienie – wypłacane jednorazowo po wykonaniu zalesienia; 2) premia pielęgnacyjna – wypłacana przez 5 lat po wykonaniu zalesienia; 3) premia zalesieniowa – wypłacana przez 20 lat.
BAKO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto