Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Bezpiecznej Kobiety - nowa "szkoła" w Poznaniu

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Jak ochronić się przed napadem czy gwałtem i gdzie szukać pomocy – tego mogą się nauczyć poznanianki na zajęciach m.in. z Robertem Moskwą.

Policyjne statystyki pokazują, że w Polsce z roku na rok spada poziom przestępczości, ale akurat w przypadku zdarzeń, w których ofiarami padają kobiety, ich liczba maleje najwolniej. Kobiety stanowią cel gwałtów czy innych przestępstw seksualnych, ale z racji wykonywanych zawodów takich jak ekspedientka czy kasjerka w banku, często stają się ofiarami także napadów.

- W tym roku w Poznaniu w okresie od stycznia do października zanotowaliśmy zdarzenia, w których pokrzywdzonych zostało 90 kobiet – wylicza Hubert Heagenbarth, naczelnik Wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Najwięcej z nich, bo aż 14 to były ekspedientki sklepowe.

Kobiety padają też ofiarami wielu innych przestępstw – kradzieży, gwałtów, oszustw i rozbojów. Z myślą o poprawieniu bezpieczeństwa wszystkich poznanianek rusza Akademia Bezpiecznej Kobiety – specjalny projekt koordynowany przez Komendę Miejską Policji, w który włączył się szereg innych podmiotów.

- Panie będą mogły uczestniczyć w zajęciach z technik samoobrony, ale też w seminariach, na których dowiedzą się, jak sobie radzić w trudnych, stresujących sytuacjach – wyjaśnia Sławomir Jądrzak, zastępca komendanta miejskiego policji w Poznaniu. – Projekt potrwa do kwietnia 2011 r. i mamy nadzieję, że po jego zakończeniu wszystkie uczestniczki poczują się bezpieczniej.

W pierwszej, listopadowej edycji, która właśnie się rozpoczęła, weźmie udział 40 pań, choć chętnych było 10 razy więcej. Każdy cykl zajęć potrwa dwa dni i obejmie m.in. zajęcia z samoobrony „Obroń się sama” poprowadzone przez Roberta Moskwę, aktora znanego m.in. z serialu „M jak miłość”, który posiada czarny pas karate shotokan.

- Nasze zajęcia są nastawione nie tyle na oponowanie jakichś technik samoobrony, ale na edukację – nauczymy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia – opowiada Moskwa. – Istnieje jakaś organiczna niechęć kobiet do hasła „samoobrona” – wiele z nich sądzi, że to trudne, nie do opanowania, a z drugiej strony wiele pań wypiera ze świadomości to, że mogą stać się ofiarą przestępstwa.

Wszyscy organizatorzy projektu przyznają, że ciągle największym problemem pozostaje przede wszystkim przemoc domowa. Najwięcej kobiet doznaje przemocy ze strony członków swojej rodziny i co gorsze, boi się o tym komuś powiedzieć.
- Dane, które posiadamy to tylko wierzchołek góry lodowej, większość spraw pozostaje w ukryciu, pod ziemią, jak pokazuje nasz plakat – mówi Joanna Kęcińska z Wydziału Prewencji KMP, koordynatorka projektu. – Wielu kobietom trudno jest o tym mówić, dlatego będą też warsztaty z psychologiem.

W ramach projektu wydano też poradnik „ABC Bezpiecznej Kobiety” w 3 wersjach adresowanych do kobiet z trzech różnych kategorii wiekowych. Jedną z nich wzbogacono o rysunki Martyny i Katarzyny Brzozowskich – uczennic VII LO w Poznaniu.

Panie chcące zapisać się do Akademii Bezpiecznej Kobiety na kolejne edycje, muszą śledzić stronę internetową KMP www.poznan.policja.gov.pl, na której pojawią się informacje o naborze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto